КИЇВ (QHA) -

У Києві визначилися з лауреатами Міжнародної літературної премії «Воїн світла», присвяченій пам'яті Героя Небесної Сотні Михайла Жизневського. Церемонія вручення премії відбулася сьогодні, 26 січня, біля пам'ятника Михайлу Жизневському на вул. Грушевського у Києві, повідомляє кореспондент QHA.

— Цього року премія вручається українському письменнику Артему Чеху, який воював на Донбасі, за його щоденник про війну «Точка нуль», і білоруському письменнику Валентину Дубаковце за його повість «Чужий», — повідомив глава Київської організації Національної спілки письменників України Володимир Даниленко.

Нагороди лауреатам вручав командир Грузинського легіону Мамука Мамулашвілі.

Глава Київської організації Національної спілки письменників України Володимир Даниленко (ліворуч) і командир Грузинського легіону Мамука Мамулашвілі

Білоруський письменник Валентин Дубаковце

Український письменник Артем Чех

Як розповів Валентин Дубаковце, «Чужий» — це повість про Другу світову війну з нестандартним героєм.

— Потрібно розуміти, що війна у Білорусі почалася не у 1941-му році і закінчилася не у 1945-му. Вона почалася у 1939-му році з окупації країни радянськими військами, і люди продовжували гинути до 1954-го року, у боротьбі за країну, яка, до слова, не побудована до цих пір. Місце, де загинув Герой України Жизневський, для мене сакральне. Тут білорус боровся за вільну Україну, тим часом він боровся і за вільну Білорусь. Люди, що борються за незалежну Білорусь, у нас не потрібні. Ми чужі не тільки для своєї країни, а й для близьких, які не поділяють наші погляди. Така людина не може знайти своє місце, його подвиг нікому не потрібен, — зазначив Валентин Дубаковце.

Повість «Точка нуль» — це щоденникові записи солдата, що розповідає про свої будні: як проходить навчання, як його забрали на війну, про що думають і говорять солдати, які воювали з ним пліч-о-пліч, про що вони спілкуються зі своїми близькими і таке інше.

— Ця книга — продовження справи, яку ми почали ще тут, на Майдані. Потім я 14 місяців воював на Донбасі, у складі 59 бригади 9 батальйону. У книзі — реальні герої, хоча, звичайно, присутня й художня складова, — розповів Артем Чех.

Відзначимо, премія «Воїн світла» заснована Київською організацією Національної спілки письменників України та Опозиційним союзом білоруських письменників три роки тому. Вручається премія щорічно, у день народження Михайла Жизневського. Премією відзначається одна найкраща прозова книга, видана українською мовою, і одна краща прозова книга, видана білоруською. Обов'язкова умова — в книзі повинен бути сильний літературний герой, який відстоює ідеали свободи і гуманізму. До складу журі входять прозаїки: причому білоруси обирають свого кандидата, а українці — свого. В Україні цього року було 10 номінантів на цю премію.

QHA