КИЇВ (QHA) -

З 3 по 4 серпня у Женеві в рамках 93-ї сесії Комітету з ліквідації расової дискримінації відбудеться розгляд офіційної та альтернативної доповідей РФ про реалізацію прав етнічних меншин, які проживають в анексованому Криму, зокрема українців та кримських татар.

Альтернативний звіт «Расизм, дискримінація та боротьба з «екстремізмом» у сучасній Росії та на підконтрольних їй територіях. Про дотримання Російською Федерацією Конвенції ООН та ліквідації всіх форм расової дискримінації» був підготовлений українською громадською організацією «КримSOS» спільно з антидискримінаційним центром «Меморіал» і центром «Сова».

Як зазначила у коментарі QHA активістка «КримSOS», правозахисниця Євгенія Андреюк, основний акцент у звіті зроблений на етнічну дискримінацію кримських татар у Криму.

— Чому ми подаємо Крим у рамках Росії? Тому що де-факто Крим перебуває під контролем Росії, і отже зобов'язання лежать на Росії. Це звіт про дискримінацію у Криму за ознакою етнічної приналежності. Те, про що ми говоримо  етнічна дискримінація кримських татар. Розглядали її в різних аспектах. Як політичні переслідування і викрадення, так і обмеження права на освіту, вивчення рідної мови, свободу релігії, доступ до культурних об'єктів і нав'язування пропаганди,  пояснила вона.

За словами Андреюк, крім українських і російських правозахисних організацій свої «звіти» подали так звані російські ГОНГО (провладні недержавні організації, створені російським урядом).

— Подали також «Кирим Бірлігі». Хто з них приїде з Криму в Женеву на слухання?! Подивимося... Помітно, що Росії важлива ця тема, і вона активно її лобіює, додала вона.

У «КримSOS» відзначили, що при подачі свого офіційного звіту російська сторона намагалася вплинути на Комітет і не допустити розгляду альтернативного доповіді. Це не дивно, адже в офіційній доповіді, підготовленій у держорганах РФ, замовчуються порушення прав людини і всередині країни-агресора, і на анексованих нею територіях.

Рішення комітету буде відоме за кілька місяців, зазначила Андреюк. Його представлять у вигляді рекомендацій Російської Федерації.

QHA