КИЇВ (QHA) -

Тюркський народ гагаузи, представники якого компактно проживають і на півдні України, під впливом економічної кризи може втратити свою мову і культуру.

Велика частина гагаузів сьогодні автономно проживає на території Молдови і сповідує християнство. У Запорізькій і Одеській областях України, за даними статистики, живуть близько 40 тисяч гагаузів.

Через брак у сільських школах вчителів, які володіють рідною мовою гагаузів, є ймовірність культурної асиміляції цього народу.

У коментарі агентству АА член Ради Спілки гагаузів України, доцент Тудор Арнаут допустив, що гагаузи, які проживають в Україні, можуть втратити свою мову і культуру.

— Багато гагаузів змушені виїжджати з сіл через складну економічну ситуацію, переїжджаючи до інших міст і регіонів, гагаузи забувають свої традиції, звичаї та мову, — сказав Арнаут.

Член Ради також зазначив, що на вивчення мови гагаузів в українських школах виділяється недостатньо годин. Крім того, за його словами, відчувається брак підручників рідною мовою.

Вчений стверджує, що для захисту гагаузької мови і культури необхідна підтримка громадських організацій. Через нинішні фінансові проблеми у Ради «Союзу гагаузів України» немає навіть свого офісу.

Як підкреслив Тудор Арнаут, Туреччина здійснила серйозну підтримку українських гагаузів по лінії свого Агентства зі співпраці та координації (TİKA). Він висловив надію на те, що Фонд освіти Туреччини (TMV) відкриє нову школу в одному із сіл компактного проживання гагаузів в Україні.

Фото і джерело: АА

QHA