КИЇВ (QHA) -

У вівторок, 4 квітня, у Києві розпочалася дводенна міжнародна конференція з питань цивільно-військового співробітництва, на якій заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука поділився досвідом співпраці з підрозділом CIMIC (цивільно-військове співробітництво. — Ред.) Збройних сил України.

— Я відверто пишаюся тим, що був присутній на першій нараді в МО України, на якій розповідали про ідею CIMIC. Скажу відверто, волонтери в будь-яких починаннях підтримували наших військових, але це був дуже важкий для України період. Дуже важкі були бої, втрати, населені пункти постійно переходили з одних рук в інші. Тоді ми просто не розуміли, про яку військово-цивільному співпрацю йдеться, — зізнався Тука.

За його словами, певний практичний досвід у цій співпраці мали тільки ті офіцери, які брали участь у виконанні миротворчих операцій.

— Скільки було випадків, коли нашим офіцерам, які входять до лав підрозділу CIMIC, доводилося брати на себе той негатив, який залишався у цивільного населення після звільнення територій. І це зрозуміло, особливо на першому етапі, коли йшли активні бойові дії. Я не можу засуджувати тих людей... В основному це селяни, які відчували дискомфорт від обстрілів, руйнувань. І звичайно, ці люди появу будь-якого військового сприймали агресивно, — пояснив Тука.

Георгій Тука був свідком певних протиріч між українськими військовослужбовцями та цивільним населенням. Але з появою CIMIC, співробітники якого проходять спеціальне навчання і знають, як треба діяти в подібних складних ситуаціях, обстановка стала мінятися в кращу сторону.

За словами заступника міністра, він часто бував вражений тим, що співробітники CIMIC виконували свої обов'язки без зброї навіть на лінії зіткнення, щоб не викликати недовіри з боку мирного населення. Він також навів приклад, коли після вибуху військових складів у місті Сватове військовослужбовці CIMIC їздили по місту і налагоджували діалог між цивільним населенням і місцевою владою, приймаючи на себе психологічний удар.

Тука розповів і про епізод, коли йому довелося взяти участь в організації інформаційної кампанії на Донбасі.

— Українська газета «Факти» почала чудовий проект — видання спеціального випуску «Факти-Донбас» раз на тиждень тиражем 130 тисяч примірників, які власники цієї газети разом із видавництвом безкоштовно, за свій рахунок, видають і передають на лінію розмежування. Коли вони до мене звернулися з такою ідеєю (я ще на Луганщині працював), звичайно, вона мені дуже сподобалася. Вони також запитали, до кого звернутися, щоб поширити газету не тільки на КПВВ, а й у тих невеликих населених пунктах, в яких люди живуть, не маючи об'єктивної інформації про зовнішній світ. Тоді теж допоміг CIMIC, — поінформував він.

Чиновник повідомив, що в цьому році МінТОТ дбатиме про те, щоб робота CIMIC перейшла на більш високий якісний рівень

— Ми як міністерство будемо залучати до цього процесу нові міжнародні організації, які вже були у нас у Києві. І я дякую тим офіцерам, які взяли на себе організацію цього нового для нас напряму, не побоявшись відповідальності. Хочу ще сказати і про те, що неможливо зрозуміти цінності цього підрозділу ЗСУ, якщо ти не маєш власного досвіду роботи на тимчасово окупованій території і не бачив на власні очі, яким чином наші офіцери впливають на цивільне населення, — підсумував Георгій Тука.

ФОТО: інтернет

QHA