КИЇВ (QHA) -

Міністерство оборони України придбало товари на суму 276 млн грн поза системою електронних закупівель ProZorro, що становить 31% всіх закупівель відомства. У тому числі товари на суму 53 млн грн були куплені без укладення договорів. Про це повідомив дослідник публічних закупівель Transparеncy International Ukraine (TI) Сергій Павлюк на презентації звіту «Міністерство оборони України, відкриті закупівлі» за 2016 рік, передає кореспондент QHA.

Основним замовником від оборонного відомства виступає Департамент державних закупівель та поставок матеріальних ресурсів, у 2016 році витратив на потреби української армії 6,6 млрд грн. Близько 80% цієї суми пішло на придбання їжі, пального та одягу.

Іншим великим закупщиком для потреб відомства виступають структури квартирно-експлуатаційних управлінь (КЕУ). Сюди входять і госпіталі, і освітні установи, і полігони, і військові частини.

— Їх об'єднує те, що закуповують товари вони без системи ProZorro. Таких договорів було укладено на 276 млн грн, що становить 31% від усіх витрат та інших замовників. З цієї суми 53 мільйони взагалі не містило договорів, — сказав Павлюк.

Аналітик відзначив: відповідно до закону, розміщувати договори необов'язково, однак без договору практично неможливо зрозуміти, що і на яких умовах було куплено.

— Варто викладати договори для підвищення прозорості, — підсумував експерт.

Департамент закупівель МОУ в 2016 році провів сім тендерів щодо забезпечення армії продуктами харчування. Продукти для солдат, згідно з доповіддю TI, постачають п'ять постачальників.

— За такою схемою, якщо у одного постачальника проблеми, без харчування залишається одна п'ята всіх військових частин. Кожен постачальник має вплив і диктує свої умови на ринку, — констатував Сергій Павлюк.

Представники TI говорять про мінімум конкуренції на ринку закупівель для військових. Не всі постачальники справляються з обсягом поставок, оскільки їжі потрібно багато і кожен день.

— Можна було б додатково заощадити 164,4 млн грн, якби на трьох з цих семи торгів була конкуренція, — наголошується в прес-релізі компанії, розданому представникам ЗМІ.

Журналісти телеканалу ICTV у власному розслідуванні повідомляли, що з 1 квітня поточного року військові частини Харківської, Запорізької, Дніпропетровської, Херсонської, Миколаївської, Одеської областей, а також у підконтрольних Києву районах Луганської та Донецької областей можуть залишитися без харчування.

Кризову ситуацію спровокували компанії «Українська Агро Група» і «Рівер Гриль», які підробили документи, щоб отримати в Міноборони замовлення на годування українських військовослужбовців в зоні АТО і південних прикордонних районах.

При існуючих цінах на продукти, транспортні витрати, тарифи на енергоносії та мінімальну зарплату для персоналу компанії свідомо йшли на те, щоб працювати собі в збиток.

ФОТО: LB

QHA