КИЇВ (QHA) -

Керівник проекту Фонду Ганса Зайделя в Україні, республіці Молдові та Румунії Данієль Зайберлінг під час круглого столу «Виборче право для ВПО: реалії та перспективи» розповів про систему обліку виборців в Німеччині. Експерти фонду виходять із власного досвіду, пов'язаного із землею Баварією, передає кореспондент QHA.

— Фонд Ганса Зайделя є одним із шести політичних фондів Німеччини. Він унікальний тим, що був створений після Другої світової війни. Кожна партія, представлена ​​в нашому парламенті, має право отримати фінансову підтримку з державного бюджету. Наш фонд є таким собі мостом між партійною та громадською роботою. Ми охоплюємо весь спектр парламентської демократії, і всі партії, обрані до парламенту, працюють на рівних правах з нашим фондом, — пояснив керівник проекту.

У Німеччині багато питань, наприклад, комунальні, делегуються центральним урядом на нижчі рівні влади. У Фонду Ганса Зайделя вже є розроблені програми підтримки процесу децентралізації, які можна застосувати в Україні.

Німецькі експерти і бургомістри регулярно приїжджають до нашої країни і працюють з об'єднаними громадами або маленькими містами, розповідаючи українцям про те, як у Німеччині організоване внутрішнє життя громад, починаючи з виборів і закінчуючи комунальними витратами.

— У Баварії знаходиться третина великих заводів і підприємств, які представляють економічний баласт для Німеччини. А все інше — це малий і середній бізнес, що знаходиться на периферії, а не у великих містах. Це один із пунктів, що пояснює, чому економічний розвиток починається знизу. Люди беру участь у місцевому політичному житті, вони знають один одного і вибирають тих, кому довіряють, хто здатний вирішити місцеві проблеми, а політичні питання відходять на другий план, — каже Данієль Зайберлінг.

Також він підкреслив, що Україна не займається належним чином переселенцями, зокрема, питанням їх участі у виборчому процесі України.

— Два з половиною роки тому сталося те, що сталося в Луганську і Донецьку, де частина населення — близько 1-1,5 мільйона — виїхали до Росії, а 1,7 мільйона мігрували до інших українських міст. Держава перед переселенцями несе велику відповідальність, так як ми говоримо про державну єдність. Деякі вважають, що у 2014 році Україна мало не розвалилася, що міг виникнути коридор до Придністров'я і Криму. Цього не сталося навіть при тому, що ситуацію розхитувала Росія. І не треба забувати, що половина людей у Луганську і Донецьку брала участь у ополченні, а інша — ні. Українська держава повинна була використовувати цю можливість на повну силу — те, що багато українців не підтримали розпалювання подібної ситуації в своїх регіонах. Звичайно, конфлікт на Донбасі досі є великою проблемою для розвитку країни. Але потрібно було зробити ставку на національну і географічну єдність, тому що «русскій мір» підтримало тільки три відсотки населення, — заявив Даніель Зайберлінг.

Він довго шукав приклади в історії Німеччини після Другої світової війни, які були б схожими з українською ситуацією. Наприклад, багато людей бігли від Червоної армії і Східної Пруссії  до Німеччини і там залишилися. Але особливих проблем з ними не було, тому що всю виборчу і політичну систему країни тоді будували заново, і вони відразу ж були включені до цієї системи.

Крім того, до Німеччини повернулися близько трьох мільйонів російських німців, які також долучилися до вже працюючого механізму.

Принцип німецького виборчого процесу — це список виборців, який передбачає активну участь особи у виборах. Єдине, що повинна зробити особа, яка емігрував до Німеччини, — записатися до державної системи реєстрації виборців на новому місці проживання протягом трьох місяців. Після цього вона отримує повідомлення про те, що вона внесена до виборчого реєсту. Все відбувається автоматично.

При переїзді з одного міста до іншого для німецьких громадян головне — вчасно бути внесеними до виборчого списку, в іншому випадку можуть оштрафувати. Зараз у Німеччині внутрішня міграція населення фіксується шляхом зміни номерних знаків автомобілів. Якщо власник машини вчасно його не перемінив, то поліцейський зобов'язаний оштрафувати порушника.

— За німецькими принципам, все повинно бути організовано, все повинно бути записано. І мозком всього цього є виборча база. Громадянину Німеччини при зміні місця проживання в межах країни не треба бути виключеним  із сфери старого виборчого списку, досить зареєструватися на новому місці проживання, — розповів Даніель Зайберлінг.

Експерт радить Україні прислухатися до рекомендацій ОБСЄ щодо виборчого права для переселенців. За його словами, за два роки — а це великий термін — не зроблено нічого.

QHA