МАРІУПОЛЬ (QHA) -

Учора в Маріуполі відбувся круглий стіл на тему фіксації порушень прав людини у військовому конфлікті, організований коаліцією «Справедливість заради миру на Донбасі». Коаліція зібрала різні громадські організації, які працюють над проблемами військових злочинів, порушень прав переселенців, гендерного насильства. Метою заходу стала презентація роботи громадської організації «Луганський обласний правозахисний центр "Альтернатива"» і залучення нових волонтерів до документування правопорушень на території Маріуполя і околиць.

Валерій Новіков і Денис Денисенко — луганські правозахисники, які вже два роки працюють у Києві та в Донецькій області. Вони розповіли про свою діяльність з 2015 року, про задокументовані випадки порушення прав людини, які зібрані у виданні «Ті, хто пережив пекло». У ньому зафіксовані дані про полонених і про місця їх утримання, викладені особисті історії цих людей.

Валерій розповів, навіщо необхідно збирати базу даних подібних порушень:

— Ми передаємо інформацію іншим громадським організаціям для допомоги потерпілим, а також до міжнародних судів і організацій. До того ж дуже важливо уявляти всі ці бази, хоч і конфіденційно, щоб у людей змінювалася думка про те, що ніхто нічого не робить.

Коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі» займається і проблемами ув'язнених, які відбувають покарання на окупованих територіях. З проханням про допомогу до активістів звертається безліч ув'язнених, які перебувають у в'язницях на непідконтрольних територіях. Вони готові сидіти навіть понад присуджений їм термін, але тільки на українській території. За словами Валерія, після того як одна з українських організацій, що займається подібною проблематикою, опублікувала звіт із зазначенням імен цих ув'язнених, їх побили і погрожували їм.

Активісти залишають поза передачею свої напрацювання і базу даних українським правоохоронним органам, оскільки поки не перейнялися до них довірою. Втім, і самі державні структури визнають свою безпорадність. Так, присутній на заході представник правоохоронних органів, який не побажав назватися, зазначив:

— Ми фіксуємо всі звернення, але не можемо реагувати і починати слідство у тих, які були здійснені на непідконтрольних територіях. Як тільки ситуація вирішиться і ми отримаємо доступ до окупованих територій, то відразу почнемо свою роботу за цими справами.

Нагадаємо,  наприкінці 2016 року міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що рівень злочинності в Україні зріс на 30%, пояснивши це доступністю зброї з фронту і низьким рівнем добробуту населення.

QHA