КИЇВ (QHA) -

Скандал навколо конкурсу на обрання нового директора ДП «Кримський дім» або спрямований на дискредитацію конкурсу, або є спробою вигнати зі складу конкурсної комісії незаангажованих членів. Таку думку QHA висловила співзасновник та координатор громадської організації «Крим SOS» Таміла Ташева, коментуючи заяву Координаційної ради організацій вимушених переселенців з Криму щодо непрозорості конкурсу, проведеного Міністерством культури.

— Ці особи намагаються або зірвати конкурс, або дискредитувати його і ту людину, яка буде обрана на посаду. Це абсолютний абсурд, швидше за все — спроба вибити з комісії того члена, якого вони не контролюють. З огляду на те, що було кілька заяв, агітація за певну особу від цих організацій, можна припустити, що вони намагаються дискредитувати інших людей, які подали кандидатури. Особисто я ні за кого не агітувала, адже вважаю, що треба дивитися, яку програму особа представляє. А про це ми дізнаємося лише 9 лютого, — каже Ташева.

Координатор «Крим SOS» зазначає, що до конкурсної комісії, яка формувалася для обрання директора ДП «Кримський дім», подати власну кандидатуру офіційно міг кожен, що вона і зробила. Вона не пройшла жеребкування, проте була запрошена до комісії за квотою міністра культури Євгена Нищука.

Таміла Ташева вважає, що має право голосу в подібних питаннях, адже з 2009 року займалася культурним менеджментом, а її організація за час існування реалізувала безліч різних заходів культурного характеру, пов'язаних з кримської тематикою.

Вона роз'яснила питання безкоштовного розміщення громадської організації «Крим SOS» у «Кримському домі», також піднятій у заяві Координаційної ради організацій вимушених переселенців.

За словами Ташевої, у приміщенні ДП «Кримський дім» організація знаходиться з травня 2015 року, згідно із меморандумом про співпрацю, підписаним держпідприємством з «Крим SOS». Організація самостійно за свій рахунок привела в порядок виділені їй приміщення.

— Ми уклали меморандум про роботу з надання консультацій соціального характеру — психологічна, юридична, гуманітарна допомога — внутрішньо переміщеним особам з Криму. Тобто ДП «Кримський дім» не робить роботу, пов'язану з кримськими переселенцями, цю роботу робимо ми. Це входить до статутної діяльності ДП «Кримський дім», і ми допомагали йому виконувати цю статутну діяльність. Натомість отримували можливість знаходження на території підприємства, — зазначає вона.

Ташева повідомила, що меморандум був дійсним до 31 грудня 2016 року. Виконуючий обов'язки директора «Кримського дому» Олексій Скорик запропонував підписати новий, щоб продовжити співпрацю. Однак з лютого 2017 року організація уклала договір про оренду іншого приміщення в Києві.

— Ми більше не будемо перебувати на території «Кримського дому». Чи будемо ми продовжувати співпрацю, поки не знаємо. Можливо, що будемо, однак вже на інших умовах, — підкреслила співзасновник «Крим SOS».

Ташева зазначила, що звинувачувати її в заангажованості немає приводу, на відміну від тих людей, які представляють Координаційну раду організацій вимушених переселенців з Криму.

— Критерієм заангажованості саме і є те, що ці люди зробили певну заяву щодо кандидата, якого вони підтримують, і той член конкурсної комісії, який був висунутий цією коаліцією організацій, проводить відкриту агітацію за одного з кандидатів, який претендує на посаду директора «Кримського дому», — пояснила вона.

Крім того, координатор «Крим SOS» стверджує, що її організація здійснює свою діяльність прозоро і публічно звітує про виконану роботу, спрямовану на допомогу вимушеним переселенцям із Криму.

— Можна грати у так звані ігри патріотів: хто більше любить Крим — але за кожну особу та кожну організацію говорять їхні справи. На наступному засіданні конкурсної комісії будуть продемонстровані всі документи з роботи нашої організації, і нехай вже комісія вирішує, буду я залишатися в її складі чи ні, — сказала Ташева.

Як повідомляло раніше QHA, Координаційна рада організацій вимушених переселенців з Криму заявила про непрозорість конкурсу на обрання директора ДП «Кримський дім» і звинуватила Міністерство культури у порушенні українського законодавства. Також у заяві було порушено питання про включення до конкурсної комісії співзасновника ГО «Крим SOS» Таміли Ташевої, якій приписують приватний інтерес в обранні нового директора, а її організації ставлять у докір те, що з 2015 року по теперішній час «Крим SOS»  безкоштовно займає приміщення у «Кримському домі».

Нагадаємо, 31 січня були визначені чотири основні претенденти на посаду директора державного підприємства «Кримський дім»: Баталова Ельзара Халітівна, Зайцева Юлія Павлівна, Кариков Джеміль Енверович і Сеітаблаєв Ахтем Шевкетович.

Державне підприємство «Кримський дім» було створено в 2014 році з метою забезпечення політичних, інформаційних, освітніх, наукових, культурних і духовних потреб корінних народів і національних меншин анексованого Криму. Виконуючим обов'язки директора був призначений Олексій Скорик. Урочисте відкриття кримського культурного простору відбулося 27 лютого 2016 року.

QHA