КИЇВ (QHA) -

Під час сьогоднішньої лекції в Таврійському національному університеті ім. В. Вернадського заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров розповів про свої поневіряння в окупованому Криму.

Свою вступну промову Ільмі Умеров почав з того, що завдяки відкриттю Таврійського університету в Києві більшість жителів Криму зможуть отримати гідну освіту на материковій частині України.

Далі він коротко розповів про свою біографію, де, зокрема, згадав події, що відбулися в 2014 році, коли Росія незаконно ввела свої війська на територію Криму.

— У 2014 році, коли з'явилися перші передумови можливої ​​анексії Криму, я, будучи головою Бахчисарайського району, різко виступав проти підготовки до так званого референдуму. Я організовував різні акції проти російської військової присутності або її збільшення. Один із найбільших мітингів відбувся 26 лютого 2014 року, у результаті чого були порушені кримінальні справи проти кримських татар, які брали у ньому участь. У цій справі проходив заступник голови Меджлісу Ахтем Чийгоз. У результаті його після майже трирічних судових розглядів засудили на 8 років в'язниці. Крім нього, у цій справі проходять ще 8 осіб, двоє з яких отримали умовні терміни, а за шістьма досі проходять судові розгляди, — зазначив Ільмі Умеров.

Заступник голови Меджлісу прокоментував «кримінальну справу» за звинуваченням його в нібито публічних закликах до порушення територіальної цілісності РФ.

— Я виступаю за відновлення територіальної цілісності України і не визнаю російську юрисдикцію в Криму. Фактично моя кримінальна справа була порушена через моєї думки. Але, незважаючи на те, що прокурор просив умовний термін, суддя взяв на себе відповідальність і оголосив про реальний термін — два роки колонії за мою думку. Це ілюструє ситуацію, яка є насправді в Криму, — зазначив Умеров.

Також він розкрив подробиці домовленостей президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана і президента РФ Володимира Путіна щодо свого та Ахтема Чийгоза звільнення.

— Президент Туреччини під час зустрічі з Путіним в Анкарі поставив питання про звільнення двох конкретних людей — Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова. І в результаті це стало можливим. На мій погляд, найголовніше — це те, що у Путіна останнім часом майже не залишилося друзів серед своїх колег. Він виявився для більшості з них нерукодайним. А Турецька Республіка — одна з тих країн, яка ще продовжує співпрацювати з Російською Федерацією... Але коли перед Путіним Ердоган поставив питання руба, то не виконати це прохання Путін просто не міг, тому що він втратив би останнього впливового партнера, — зазначив заступник голови Меджлісу.

Щодо звільнення інших політв'язнів заступник голови Меджлісу сказав, що під час розмови з Ердоганом часто згадувався найбільш відомий в'язень Кремля — ​​Олег Сенцов.

— Я іншого шляху, крім економічного і політичного тиску на Російську Федерацію, не бачу. Я не уявляю собі військовий спосіб вирішення цієї проблеми, тому що війна — це завжди велика кількість жертв, а в Росії сконцентрована така кількість військової техніки, що багато хто з вас собі не уявляє, — сказав Ільмі Умеров.

На завершення виступу він сказав, що буде продовжувати свою активну діяльність доти, поки Крим не увійде в українську юрисдикцію. І це не буде залежати від того, де він перебуватиме, — на півострові або на материковій частині України.

Ректор Таврійського університету Володимир Казарін, у свою чергу, згадав про необхідність встановлення на законодавчому рівні стипендій для політичних в'язнів.

— Повинна бути заснована стипендія для політичних в'язнів, тобто люди студентського віку, які відбувають незаконне покарання в РФ, будуть мати можливість вчитися в Україні. Вона буде носити ім'я Василя Стуса, і студенти зможуть отримувати стипендію в розмірі близько двох тисяч гривень. Саме вона дасть можливість призначити Таврійським університетом стипендію Олександру Кольченку, а також завершити його формальне зарахування до лав студентів, — сказав він.

Нагадаємо, Ільмі Умеров був засуджений на 2 роки колонії-поселення за звинуваченням у нібито публічних закликах до порушення територіальної цілісності Росії. Звільнити Умерова, Чийгоза та інших кримськотатарських політиків і громадських активістів неодноразово вимагали українські, міжнародні та російські правозахисні організації.

25 жовтня заступників голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова, засуджених в окупованому Криму, видали Туреччині.

27 жовтня Умеров і Чийгоз прибули до Україну. Цього ж дня президент нагородив Умерова та Чийгоза орденами.

QHA повідомляло, що 25 жовтня заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров рішуче заявив про свій намір повернутися до Криму.

QHA