КИЇВ (QHA) -

На початку ХХ століття кримськотатарський національний рух являв собою досить активну політичну силу в Російській імперії. Після десятиліть безправ'я корінний народ Кримського півострова робив усе для того, щоб налагодити своє національне життя.

Після Лютневої революції 1917 року кримські татари провели з'їзд, який прийняв рішення про створення Тимчасового мусульманського виконавчого комітету — Мусвиконкому. Його головою і водночас муфтієм мусульман Криму, України, Польщі, Литви та західної Росії був обраний 32-річний Номан Челебіджихан. Саме цей орган регулював діяльність кримських татар до скликання національного з'їзду.

Сто років тому, 26 листопада 1917 року, в Ханському палаці Бахчисараю урочисто відкрився Перший Курултай кримськотатарського народу. Делегатами Курултаю обрали 79 представників кримськотатарського народу, серед яких четверо жінок.

На Курултай приїхало 10 тисяч кримських татар з усього півострова. З'їзд вітали представники різних народів Криму, надзвичайні представники українських Рад, латвійських організацій, було отримано величезну кількість вітальних телеграм від тюркських народів Росії.

Незадовго до з'їзду у своїй промові Челебіджіхан проголосив нову політичну програму кримських татар:

— Щоб захистити Крим, встановити в ньому свої закони і порядок, ми прийняли рішення про скликання Курултаю кримських мусульман. Оскільки він є добре відомим тюркам протягом століть законодавчим інститутом забезпечення порядку і справедливості... Курултай бажає втілити в дійсність принцип справедливого взаємного співіснування з іншими жителями Криму... В Криму досить багато квітів, різних барв і ароматів. Ці квіти це нації, що проживають у Криму кримські татари, росіяни, євреї, греки, німці та інші. Завдання Курултаю згуртувати всіх і, зробивши з них один чудовий букет, перетворити Крим на справжню культурну Швейцарію.

Таке поетичне порівняння народів Криму з букетом різних кольорів досі вважають найвідомішим висловом Челебіджихана. Тоді ж вперше пролунав марш «Ант еткенмен», а над Хан-Сараєм замайорів блакитний прапор кримських татар.

Перший Курултай засідав 18 днів. За цей час він прийняв Конституцію, заклав основи державності і оголосив себе парламентом.

Завдяки свідченням одного з емісарів зарубіжної розвідки ми можемо судити про демократичність запропонованої кримськими татарами конституції. У документі регламентувалися рівність чоловіків і жінок, рівне виборче право, скасування привілеїв і станів, свобода особистого та суспільного життя.

В принципі, ті реформи і та конституція, яку пропонували прихильники Челебіджихана і він сам, якраз і були європейськими. Але тим не менше спроби принизити ці зусилля кримських татар саме їхніми земляками, які не кримськими татарами, а російською політичною елітою, зробили свою справу. Мені здається, якби тоді цей погляд не був зверхнім, ​​а була можливість і бажання співпрацювати, ось сьогодні ми могли б жити в зовсім іншому Криму, зазначає кримськотатарський історик Гульнара Бекірова.

Ще до початку Курултаю Мусвиконком відправив свою делегацію на чолі з Аметом Озенбашли до Києва на переговори з керівниками Центральної Ради Михайлом Грушевським і Володимиром Винниченком. На цьому етапі боротьби і українці, і кримські татари прагнули домогтися незалежності для своїх народів.

Однак здійснити мрії тоді не судилося.

14 січня 1918 року до Сімферополя увійшли більшовики, які закрили роботу Курултаю, звинувативши його керівників у порушенні неіснуючої домовленості. Кримом прокотилася хвиля кривавого червоного терору.

Джафер Сейдамет, якому було доручено займатися закордонними справами, встиг виїхати до Туреччини. Голова Парламенту Асан Сабрі Айвазов залишився і був змушений співпрацювати з більшовиками.

Номан Челебіджихан за дивних обставин був заарештований і вивезений до Севастополя матросами-анархістами. Після 27 днів ув'язнення його розстріляли, а тіло викинули у Чорне море.

Після двох місяців напруженої роботи національний рух кримських татар зазнав неймовірних втрат.

— Ось такі три долі, на мій погляд, поетичні і прагматичні. Або ти залишаєшся, стаєш частиною цієї системи на деякий час, але потім тебе все одно знищують (ну ось так розвивалася ця країна більшовиків), або ти їдеш, але ти живеш далеко від батьківщини і не впливаєш на процеси, але якось рятуєш своє життя. У свою чергу, у Челебіджихана політична діяльність займає всього рік, але ми згадуємо його як героя, і скільки буде живий кримськотатарський народ, а я сподіваюся, що він буде жити завжди, ми будемо пам'ятати це ім'я Номана Челебіджихана, за 12 місяців його боротьби за існування свого народу, за спроби зробити кримських татар господарями своєї землі, наголосила Гульнара Бекирова.

Другий Курултай кримськотатарського народу відбувся лише через 74 роки. Незважаючи на всі перепони з боку радянської влади, національний з'їзд відбувся у Криму 1991 року, ставши символічним проявом перемоги національного руху.

Той дух, дух тяжіння до свободи, до власної держави, незважаючи на всі катастрофічні для кримських татар історичні періоди, він тримався у кримських татар. І саме відновлений Курултай, або як ми його називаємо Другий Курултай, він зіграв дуже важливу роль. Він зібрав усі сили кримськотатарського народу в єдиний кулак тоді, коли це було дуже важливо, коли кримські татари масово поверталися на свою землю, і було дуже важливо, щоб цей процес завершився успішно. Незважаючи на всі труднощі, це було успішним, розповідає голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

Національний з'їзд вибрав Меджліс кримськотатарського народу на чолі з Мустафою Джемілєвим і прийняв ряд документів, зокрема підтвердив право на самовизначення.

 Крим є національною територією кримськотатарського народу, на якій тільки він має право на самовизначення так, як воно викладене в міжнародних правових актах, визнаних світовою спільнотою ... Весь жах депортації і геноциду, багаторічна боротьба за відновлення своїх прав, критичне становище народу, що перебуває на межі насильницької асиміляції та зникнення, все це зобов'язує нас усіх до консолідації. Не зробимо цього нам буде соромно перед нашими нащадками, ми не заслужимо їхньої доброї згадки на землі наших предків, зі Звернення Курултаю до кримськотатарського народу.

Проведений 1991 року Курултай закріпив статус півострова за територіальною ознакою. Але мрія про національне визначення у межах автономії не залишала кримських татар і в українському Криму.

У 91-у році буквально через місяць після проведення Курултаю розвалився Радянський Союз, і нам доводилося працювати в умовах української юрисдикції. Ось незважаючи на те, що, здавалося б, дуже хороші взаємини, дуже багато друзів серед правозахисників, дисидентів і державних структур, і з кожним президентом у нас були непогані відносини, але найголовніше питання Кримськотатарська національна автономія завжди залишалося відкритим, і воно було відкритим досі, до анексії Криму Росією, згадує заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров.

Остання позачергова сесія Курултаю 6-го скликання відбулася вже в окупації. Цього разу вона проходила не у Сімферополі, а у Бахчисараї там, де 1917 року відбувся перший історичний з'їзд.

Сьогодні всі органи самоврядування кримських татар функціонують на території материкової України в надзвичайному стані. Репресії з боку окупантів проти корінного народу, який не визнав нинішній статус Криму, посилюються з кожним днем. За таких умов питання автономії стоїть гостро як ніколи, в той час як питання проведення Сьомого Курултаю залишається відкритим.

QHA