КИЇВ (QHA) -

31 український канал і 39 радіостанцій повністю припинили своє мовлення в Криму через окупацію півострова. Про це розповів член Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Сергій Костинський.

За його словами, через анексію збиток українських медіа у 2014 році склав майже 240 млн гривень.

— За попередніми підрахунками, у 2014 році збиток був в районі 239,5 млн гривень. На березень 2018 року Україна через окупацію не отримала в бюджет практично 19 млн гривень за ліцензійний збір, який мали платити ЗМІ, що працюють в Криму. Близько 2 млн громадян на півострові були позбавлені доступу до українських каналів інформації. Цього права також позбулися 80 тис жителів Херсонської області, які отримували сигнал з півострова. Фактично, сьогодні Росія, яка захопила ці канали, використовує їх для пропаганди, — зазначив Костинський.

Для розуміння ситуації, яка сталася з українськими медіа в Криму після окупації, міністерство спільно з кримськими журналістами, які виїхали з півострова після 2014 року, і правозахисниками готує відповідний звіт. Незважаючи на те, що у чернетці документа йдеться про компанії, які отримували ліцензії Мінінформполітики до анексії, в ньому не враховуються інформаційні агентства та інтернет-ЗМІ, які разом з телеканалами і радіостанціями працювали на півострові.

За словами Костинського, після захоплення півострова до його інформаційного поля увійшло близько 20 російських медіа-холдингів, які, незважаючи на міжнародні заборони з ведення бізнесу в Криму, продовжують свою діяльність.

— Частотним ресурсом України в Криму сьогодні користується 20 ліцензіатів Роскомнадзора. Це не означає, що в Криму працюють 20 каналів і радіостанцій, адже у кожного холдингу можуть бути декілька таких каналів, — підкреслив Костинский.

При цьому кількість каналів і радіостанцій в окупованому Криму і Севастополі відрізняється. У цілому на півострові сьогодні працюють 20 радіостанцій, а у Севастополі лише 14; російських телеканалів, які здійснюють мовлення в Криму, міністерство нарахувало 22, у Севастополі — 23.

Усі отримані дані під час підготовки звіту чиновники планують направити далі для розгляду питання введення міжнародних санкцій за інформаційну окупацію Криму. У свою чергу, українські правозахисники та експерти говорять про те, що для початку санкції можна ввести на всеукраїнському рівні, відмежувати мовлення російських холдингів.

При цьому до списку порушень, який Україна збирається подати у ЄС проти Росії, можна додати пункт про незаконну агітацію кримчан служити в російській армії, яку окупанти проводять через теле- і радіоканали.

— Вони (медіахолдинги, — ред.) не просто захопили частоти в Криму і продовжують вести бізнес, а й порушують міжнародне право, агітуючи кримчан вступати в російську армію. Я нагадаю, що це є військовим злочином, — зазначила експерт Кримської правозахисної групи та дослідниця мови ворожнечі у медіа, які сьогодні мовлять в Криму, Ірина Сєдова.

Раніше QHA повідомляло, що МЗС України звернеться в ООН через присвоєння Криму телефонного коду Росії.

QHA