КИЇВ (QHA) -

Нацрада з питань телебачення і радіомовлення України рекомендує Верховній Раді скоротити перехідний період щодо впровадження 75-відсоткових мовних квот на телебаченні з жовтня до березня-квітня поточного року.

Про це повідомили у прес-службі відомства.

— Закон про мовні квоти на телебаченні не виправдав надій через встановлений перехідний період, який триватиме до 13 жовтня 2018 року. Передбачена перехідними положеннями норма щодо передач, створених українською мовою, зараховує весь телевізійний продукт національного і власного виробництва, знівелювавши всі очікування, сказано у повідомленні.

Виходячи з практики спілкування з індустрією, Нацрада вважає, що канали не поспішатимуть виконувати квоти до жовтня, а глядач і надалі отримуватиме неграмотний і непрофесійний контент.

Керівник проекту Інституту масової інформації Роман Головенко заявив кореспонденту QHA, що держава, яка володіє телевізійними частотами, має право ставити певні вимоги щодо використання цих частот, зокрема і в питанні квот на мовне мовлення.

Оскільки телевізійні частоти є власністю держави, яка надає їх телеканалам у тимчасове користування, тому саме держава має право ставити певні вимоги щодо використання цих частот. Зокрема у питанні захисту інтересів україномовної частини аудиторії, яка фактично розглядалася раніше як комерційно менш приваблива (оскільки проживає в малих населених пунктах, де рівень життя і купівельна спроможність нижчі), а телепродукт робився для жителів великих міст, відповідно російською мовою, сказав він.

За словами Головенка, квоти на використання української мови в ефірі не настільки великі.

Якщо порахувати весь ефір, 24 години, то ці 75% мовні квоти перетворюються на приблизно трохи більше 50%, тобто не більше 12 годин на добу. Для місцевих мовників цей відсоток ще менший, хоча питання захисту інтересів україномовної аудиторії актуальніші саме в цьому сегменті, повідомив він.

Нагадаємо, для телерадіоорганізацій загальнонаціональної категорії мовлення частка передач та/або фільмів державною мовою має становити не менше 75% протягом доби, в кожному з проміжків часу з 7:00 до 18:00 і з 18:00 до 22:00.

Телерадіокомпанії місцевої категорії мовлення повинні транслювати не менше 60% ефіру українською мовою.

Телекомпанії, які відповідно до ліцензії віщають мовами корінних народів України, незалежно від категорії мовлення забезпечують сумарний тижневий обсяг телемовлення державною мовою і мовою корінних народів обсягом не менше 75%, при цьому не менше 30% — державною.

У разі невиконання вимог закону компанії-порушники будуть зобов'язані сплатити штраф у розмірі 5% від загальної суми ліцензійного збору.

QHA