ВІДЕНЬ (QHA) -

На підконтрольній уряду території України кримські татари мали можливість скористатися своїми правами на свободу вираження переконань і мирні зібрання, зокрема, провести заходи, приурочені до 73-ї річниці Депортації, чого не можна сказати про тих, хто проживає в тимчасово окупованому Росією Криму, заявила тимчасовий повірений у справах США при ОБСЄ Кейт Бернс.

— Російські органи безпеки намагалися зірвати заходи, приурочені до 73-ї річниці від дня сталінської депортації кримських татар з їх історичної батьківщини. Російські служби проводили затримання кримських татар, щоб вони не змогли приєднатися до подій, присвячених Депортації, в окупованому Росією Сімферополі, — зазначила Кейт Бернс.

Представник США при ОБСЄ констатувала, що важкі порушення прав кримських татар, етнічних українців і всіх, кого Росія підозрює в опозиції до окупації, тривають.

— Ми закликаємо Росію припинити репресії та окупацію Криму. Сполучені Штати підтримують суверенітет, незалежність і територіальну цілісність України в її міжнародно визначених межах, — заявила вона.

18 травня цього року в окупованому Криму місцева влада перешкоджали кримським татарам у намірі вшанувати пам'ять загиблих під час Депортації. Зокрема, у Бахчисараї автомобіль з георгіївською стрічкою перегородив підхід до меморіальної дошки пам'яті жертв Депортації кримськотатарського народу, а силовики зупинили п'ять машин, які проїжджали з кримськотатарськими прапорами. На центральній площі Сімферополя співробітники окупаційної поліції затримали ветеранів національного руху кримських татар Сервера Караметова і Нарімана Джемілєва, а також Сервера Ізмайлова. Зафіксовані також спроби арештів у Феодосії та інших містах окупованого півострова.

На материковій Україні 18 травня пройшли масові заходи в пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу. Зі словами підтримки до кримських татар звернулися президент і прем'єр-міністр України, народні депутати. У різних містах відбулися мітинги і культурно-просвітницькі акції, в яких взяли участь не тільки кримські татари, а й українці та представники інших народів, що населяють Україну.

Нагадаємо, 18 травня 1944 року в Криму почалася депортація кримських татар. Радянська влада звинуватила весь народ у співпраці з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. Тисячі кримських татар вивезли до Середньої Азії. Дорогою і протягом першого року висилання від голоду і хвороб загинули більше 30 тисяч осіб. Кримським татарам дозволили повернутися на батьківщину в Крим лише у 1989 році.

12 листопада 2015 року Верховна Рада України прийняла постанову, якою Депортація кримських татар 1944 року визнана геноцидом кримськотатарського народу. Розслідування за фактом Депортації кримських татар було розпочате прокуратурою АР Крим у жовтні 2016 року.

ФОТО: УНІАН

QHA