КИЇВ (QHA) -

«Цирк — концтабір для тварин», «Зупиніть страждання», «Тварини — не артисти», «Тварини мають право на вільне життя» — під такими гаслами сотні киян вийшли на акцію «Цирк без тварин» в парк ім. Тараса Шевченка.

Як вважають організатори акції, тварини в цирках утримуються в нелюдських умовах і зазнають знущань в процесі дресирування. Крім того, цирки, в яких їх використовують, небезпечні і для людей, і несуть загрозу дитячій психіці.

Коли у мене запитують, чому цирки повинні бути без тварин, я завжди дивуюся, тому що у ХХІ столітті, коли ми запускаємо ракети в космос, робимо кроки в еволюції, говорити про те, що можна бити ведмедя для того, щоб він їздив на велосипеді в якийсь пачці балерини це просто дико, вважає засновник зоозахисної ініціативи UAnimals Олександр Тодорчук, передає кореспондент QHA.

За його словами, українці готові відмовитися від цирків з тваринами, щоб останніх не мучили на манежах і не били заради розваги. Його підтримують і численні учасники акції, які вперше вийшли на подібного роду захід. Характерно, що серед них була присутня велика кількість дітей, хоча прийнято вважати, що саме для них і існують цирки з тваринами, оскільки діти нібито люблять дивитися на дресированих тварин.

— У мене двоє дітей, і вони підтримують мене. Ми не ходимо в цирк, і вони мене про це не просять. Останній раз, коли ми кудись ходили, діти встали і пішли, тому що їм не сподобалося, як ставляться до пташок, каже учасниця акції Аня, яка прийшла зі своїм маленьким сином Антоном.

Дата 15 квітня була обрана для проведення акції невипадково, адже саме цей день вважається Міжнародним днем ​​цирку. Крім того, цього дня рівно місяць тому в місті Прилуки з цирку «Кобзов» втекла левиця. Її знайшли у приватному дворі, і через те, що ні у працівників цирку, ні у поліції не було транквілізаторів, її довелося вбити.

Крім небайдужих киян, до акції приєдналися волонтери, народні депутати, артисти і відомі виконавці. Серед них — відомі співачки Дар'я Астаф'єва, Ната Жижченко та Іра Лузіна.

Я за все життя була в цирку двічі, і жодного разу не відчувала нічого веселого і доброго. Вірю, що наша країна проживе без цирків, в яких використовуються тварини. Давайте будемо залишатися людьми і захищати тварин, яким потрібна допомога. Сьогодні ми зробили великий крок у бік добрих справ,  поділилися співачка Дар'я Астаф'єва.

Деякі противники акції говорили, що за умов війни на Сході країни проблема використання в цирках тварин несвоєчасна, і зараз варто приділити увагу українській армії. Однак самі АТОвці поставили крапку в цьому питанні, передавши через волонтера і творця благодійного фонду «Повернися живим» Віталія Дайнегу слова підтримки на адресу тварин.

Цирк це знущання. Я думаю, єдина причина, через яку до київського цирку ходять люди, це тому, що в ньому не скляні стіни, і вони не бачать, у яких умовах утримуються там тварини. Можна спекулювати і говорити, що для цього зараз невідповідний час, але військові сотнями привозять сюди собак і котів із зони АТО. Я вважаю, що якщо у людини немає любові до людини, то може початися війна, але якщо не любити тварин, то як можна навчитися любити людей?  впевнений Дайнега.

Мета акції, кажуть організатори, привернути увагу до неї саме народних депутатів, щоб вони проголосували за два законопроекти, які забороняють номери з тваринами у цирках (проект змін до закону «Про захист тварин від жорстокого поводження» (№5283) та законопроект (№5229) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заходів із запобігання негуманного та жорстокого ставлення до тварин», — ред.). Для цього вони організували збір підписів, які потім будуть передані до екокомітету.

Також активісти пропонують вирішити питання про те, що ж буде з тваринами після заборони на їхнє використання у цирках.

— На жаль, тварини, які вже видресирувані у цирку, не зможуть повернутися до свого природного місця існування. У них вже інші звички, вони не зможуть самі постояти за себе. Як вихід, потрібні якісь зоопарки або розплідники, де б за ними доглядали. В ідеалі це повинні бути реабілітаційні центри для тварин, вважає учасниця акції Ксюша.


Разом з тим у двохстах метрах від акції зоозахисників цирк «Кобзов» встановив сцену і закликав киян підтримати цирк із тваринами. Його директор Микола Кобзов каже, що в їхньому цирку тварини утримуються в хороших умовах і закликає не підтримувати заборону на їхні виступи.

Варто зазначити, що на сьогодні використання тварин у циркових номерах заборонене або обмежене в Австрії, Великобританії, Швеції, Австралії, Канаді, Фінляндії, багатьох штатах США, а також у низці інших країн.

QHA