КИЇВ (QHA) -

Автором музики гімну, як відомо, є український композитор Михайло Вербицький, а слова гімну були узаконені лише 6 березня 2003 року.

Перше документальне свідчення виконання пісні «Ще не вмерла Україна» датується 10 березня 1865 року, що офіційно вважається датою першого публічного виконання національного гімну. Цікаво, що перший тиражований на грамплатівці запис цієї пісні зробила студія Columbia (США) 1916 року. Як гімн вона звучала за часів Української Народної Республіки, Західно-Української Народної Республіки, Гетьманату, Директорії. Але державне утвердження ця пісня отримала лише 15 березня 1939 року — як гімн Карпатської України. Ця держава проіснувала недовго. Разом із її занепадом гімн був заборонений угорським урядом, так само як і 70 років він перебував під забороною в радянській Україні.

Нове дихання і нове життя український гімн, так само як і інші символи нашої держави, отримав під час Революції Гідності, коли сотні тисяч людей співали заповітні слова, як святу молитву. Патріотична пісня, написана 150 років тому, стала одним із втілень одвічного прагнення українців до свободи, об'єднала крізь століття всіх борців за незалежність.

ФОТО: інтернет

QHA