КИЇВ (QHA) -

Сьогодні, 3 лютого Організація українських націоналістів (ОУН) відзначає своє 89-річчя. У цей день 1929 року, у столиці Австрії була створена Організація українських націоналістів — політичний рух, що ставив собі за мету встановлення незалежної Української держави.

Лідером українських націоналістів (ОУН) було обрано Євгена Коновальця, сам керівний орган провід — складався з 9 осіб. Провід прийняв статут і розробив основні засоби політичної лінії ОУН.

Достовірних даних про чисельність організації немає, але за підрахунками фахівців 1939 року вона налічувала близько 20 тис. осіб. Однак вплив ОУН значно перевищував кількість її членів. Ідеологія ОУН сформувала політичний світогляд цілого покоління західних українців. Створення ОУН завершило об'єднання націоналістичних груп і організацій в одну українську підпільну визвольну організацію.

В результаті виникла безпрецедентна в українській історії політична структура, яка відрізнялася від інших українських партій та організацій програмно-основним принципом. Згодом змінювалися викладені в програмі соціально-економічні ідеї, уявлення про державний устрій, однак ідеал незалежної України залишався завжди.

Після вбивства 1938 року у Роттердамі Євгена Коновальця ОУН розділилася на дві частини: поміркованіші члени підтримали Андрія Мельника (ОУН (м), тоді як студентство і радикальніші члени — Степана Бандеру (ОУН (б).

Остання група отримала контроль над націоналістичним рухом у Західній Україні, зокрема над військовим крилом ОУН — Українською Повстанською Армією (УПА), яка була найбільшим українським збройним рухом опору.

9 квітня 2015 року Верховна Рада України прийняла закон «Про правовий статус борців за незалежність України» авторства Юрія Шухевича, в якому зазначено перелік організацій, які визнаються такими, що боролися за незалежність України, серед них є Організація українських націоналістів та Українська повстанська армія.

З річницею створення ОУН українців привітав лідер ВО "Свобода" Олег Тягнибок.

Нагадаємо, міська рада Тернополя прийняла рішення вивішувати під час усіх урочистих і святкових заходів на державних будівлях і комунальних установах міста одночасно з синьо-жовтим прапором червоно-чорний прапор національної революції, також відомий як прапор ОУН.

QHA