КИЇВ (QHA) -

День державного прапора України відзначається щорічно 23 серпня. Це свято заснував другий президент України Леонід Кучма у 2004 році. Пізніше Віктор Ющенко доповнив указ, запропонувавши піднімати прапор під час усіх державних свят та заходів.

Дата свята пов'язана з тим, що саме 23 серпня 1991 року до сесійної зали Верховної Ради група депутатів вперше внесла прапор України. Нині цей прапор зберігається в музеї українського парламенту.

18 вересня 1991 Верховна Рада України прийняла постанову «Про прапор України», якою до прийняття Конституції України дозволила використовувати синьо-жовтий прапор у протокольних заходах. На той момент ще діяла Конституція УРСР, в якій державним прапором був названий червоно-блакитний.

Постановою від 28 січня 1992 року «Про Державний прапор України» Рада затвердила національним символом прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг синього кольору зверху, жовтого кольору знизу, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2: 3. У Конституції України 1996 року (стаття 20) державним прапором країни був затверджений «стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів».

Спочатку День державного прапора святкувався тільки в столиці. Кияни відзначали його 24 липня — у цей день у 1990 році національний символ вперше було піднято над Київською міською адміністрацією. По всій Україні це свято почали відзначати тільки у 2009 році, коли Віктор Ющенко вніс зміни до указу, офіційно встановивши церемонію підняття прапора.

Найпоширеніше тлумачення колірної гами українського прапора свідчить, що синій колір символізує ясне небо, а жовтий — пшеничні поля. Саме це пояснення сприяло популяризації прапора в Придніпров'ї на початку XX століття. Однак є й інші трактування.

Деякі вважають, що державний прапор України — символ двох стихій: води і вогню. З релігійної точки зору, синій колір означає божественну силу, а жовтий — віру. Існує ще одна сакральна версія тлумачення колірної гами, відповідно до якої жовтий позначає сонячне, вогненне, творчо-активний початок, а синій — консервативне, пасивне, яке потребує активізації.

Існує чимало легенд, пов'язаних з державним прапором. Одна говорить, що синьо-жовтий прапор українцям Галичини подарувала австрійська імператриця. Відповідно до іншої, спочатку жовта смуга на прапорі була зверху, а синя — знизу, що, на відміну від нинішнього варіанту, нібито повністю відповідало законам геральдики.

ФОТО: інтернет

QHA