КИЇВ (QHA) -

20 січня 1991 року на загальнокримському референдумі більшість кримчан висловилися за відновлення автономії півострова у складі України.

У тому референдумі взяла участь рекордна кількість виборців — 1 млн 441 тис. 19 осіб, або 81,37% жителів Криму, які мали право голосу. Кримчани одноголосно заявили про бажання створити автономію у складі України «так» сказали 1 млн 343 тис. 855, або 93,26% громадян.

Як і навесні 2014 року, лідери кримськотатарського руху закликали своїх співвітчизників бойкотувати референдум. Однак причини протесту у них були зовсім іншими.

Річ у тім, що раніше було заявлено: у референдумі про статус Криму зможуть взяти участь кримські татари не тільки у Криму та Українській РСР, а й в інших союзних республіках, де вони компактно проживали  Узбецькій, Таджицькій і Казахській. Однак пізніше керівництво цих республік заявило про відмову проводити референдум серед кримських татар на своїй території. Саме тому, за даними соціологів, у голосуванні взяли участь лише півтори тисячі представників кримськотатарського народу.

Кримські татари справедливо вважали, що державний статус національної території не може визначатися арифметичною більшістю голосів переселенців з інших територій і розташованих у Криму російських військовослужбовців, з яких складалася більшість населення півострова.

Проте, з огляду на волю кримчан, 12 лютого 1991 року Верховна Рада УРСР прийняла Закон «Про відновлення Кримської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки».

У статті 1 закону сказано: «Відновити Кримську Автономну Радянську Соціалістичну Республіку в межах території Кримської області у складі Української РСР».

Згідно із законом, вищим органом державної влади на території Кримської АРСР тимчасово була визнана Кримська обласна Рада народних депутатів, яку уже 22 березня 1991 року було перетворено на Верховну Раду Кримської АРСР.

Однією з перших постанов Верховної Ради Криму було рішення про щорічне святкування 20 січня на території автономії Дня Республіки.

У лютому 2009 року Верховна Рада Автономної Республіки Крим звернулася до Верховної Ради України з проханням визнати 20 січня як День Автономної Республіки Крим.

ФОТО: QHA, інтернет

QHA