КИЇВ (QHA) -

21 березня 2018 року — 167 років від дня народження великого кримськотатарського письменника, просвітителя, видавця і засновника першої тюркомовної газети «Терджиман» Ісмаіла Гаспринського.

Ісмаіл Гаспринський (8 (21) березня 1851 — 11 (24) вересня 1914) — один з основоположників Пантюркізму.

Народився Гаспринський у селищі Гаспра, Ялтинського повіту Таврійської губернії в родині офіцера російської служби Мустафи Алі оглу Гаспринського і його дружини Фатма-Султан Темір-Газі кизи.

У 1871 році він виїхав до Франції, проте вже у 1874 році переїхав до Туреччини, де прожив один рік. Після повернення до Криму, його обрали гласним (депутатом) Бахчисарайської міської Думи.

10 квітня 1883 року Ісмаілу Гаспринському дозволили видати і бути редактором першої кримськотатарсько-російської газети «Перекладач–Терджиман». Ця газета довгий час залишалася єдиним тюркомовним періодичним виданням в Росії і з ХХ століття вважалася найстарішою мусульманською газетою у світі.

Газета розповсюджувалася не тільки в Росії, але й у Персії, Китаї, Туреччині, Єгипті, Болгарії, Франції, Швейцарії та США.

Її закрили 23 лютого 1918 року. Так, газета проіснувала майже 35 років.

У 1887 році Гаспринський видав журнал «Тербие» («Виховання»), у 1891 році — додаток до газети «Перекладач-Терджиман» — «Кадин» («Жінка»).

У 1905 році Ісмаіл Гаспринський почав видавати перший кримськотатарський журнал для жінок «Алем і Нісван» («Жіночий світ»). Редактором журналу тоді стала його донька Шефіка.

Роком пізніше, у 1906 році він домігся дозволу на видання першого гумористичного журналу рідною мовою під назвою «Ха-ха-ха». Пізніше Гаспринський створив новий тижневик — орган мусульманської фракції Державної Думи Російської імперії газету «Міллет» («Народ»).

QHA