КИЇВ (QHA) -

Сьогодні виповнюється 100 років з дня смерті першого муфтія мусульман Криму, Литви, Польщі, ініціатора Першого Курултаю кримськотатарського народу, першого голови Кримської народної республіки Номана Челебіджихана.

Номан Челебіджихан народився у 1885 році в сім'ї Ібраїма Челебі, імама мечеті села Бююк-Сунак. Початкову освіту здобув у сільській школі, продовживши навчання у медресе Акчора, а потім у Зинджирли медресе.

Вищу юридичну та богословську освіту отримав у Стамбульському університеті, де під час навчання заснував декілька організацій: «Yaş Tatar Yazıcılar Cıyını» («Товариство молодих татарських письменників»), «Vatan» («Батьківщина») і «Товариство кримськотатарської учнівської молоді».

До Криму повернувся на початку Першої світової війни, де розробляв стратегію національної боротьби.

У березні 1917 року пройшов I Всекримський мусульманський з'їзд, на якому заснували Тимчасовий Кримсько-Мусульманський виконавчий комітет. Головою комітету обрали Номана Челебіджихана. Одночасно він став також муфтієм мусульман Криму.

Челебіджихан виступав за рівноправність усіх народів, які живуть в Криму.

Після приходу до влади більшовиків, які не визнали кримськотатарський національний уряд, 26 січня 1918 року Номана Челебіджихана заарештували. 23 лютого того ж року його вбили матроси і тіло викинули у Чорне море.

QHA повідомляло, що 22 лютого в Ічні Чернігівської області відкрили пам'ятну дошку Номану Челебіджихану. Меморіальну дошку розмістили на будівлі залізничного вокзалу. Як зазначив голова громадської організації "Українська ініціатива" Юрій Костенко, Номан Челебіджихан бував на вокзалі в Ічні під час поїздок до Санкт-Петербурга.

Нагадаємо, у п'ятницю, 23 лютого, у Києві відбудеться турнір з національної кримськотатарської боротьби куреш, присвячений Номану Челебіджихану.

QHA