КИЇВ (QHA) -

СММ ОБСЄ розгляне можливість встановлення камер спостереження на Донецькій фільтрувальній станції та в інших «гарячих точках» зони конфлікту після того, як сторони почнуть виконувати свої зобов’язання, зокрема, розведуть свої позиції і озброєння. Про це повідомив перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг в ході  скайп-включення в УКМЦ, відповідаючи на запитання агентства QHA щодо  нинішньої безпекової ситуації на ДФС та ймовірності встановлення там камер спостереження для поліпшення моніторингу. Включення відбувалось з території Донецької фільтрувальної станції, оскільки А.Хуг 19-25 червня відвідує райони конфлікту в Донецькій та Луганській областях по обидва боки лінії зіткнення.

За його словами, сьогодні і останніми днями навколо  ДФС досить спокійна обстановка, на відміну від попереднього тижня.

— Я саме веду брифінг з периметру ДФС, і сьогодні у нас досить спокійний день, але в останній час тут було зосереджено насильство. Минулого тижня були вибухи снарядів на периметрі ДФС. Зміни в безпековій ситуації навколо станції будуть лише якщо сторони відведуть свої позиції, які наразі розташовані занадто близько. Якщо вони відведуть це озброєння, СММ спробує встановити більше технічних засобів в «гарячих точках», включаючи ДФС.

Водночас, Александр Хуг підкреслив, що безпека навколо інфраструктурних об’єктів і, зокрема, ДФС залежить в першу чергу від бажання сторін виконувати свої зобов’язання щодо припинення вогню, розведення позицій та відведення важкого озброєння.

— Безпека не залежить від того, скільки камер і скільки спостерігачів СММ. Все залежить від сторін - вони мають припинити бойові дії. Вони мають прийняти рішення припинити це насильство, відвести це озброєння, і не маневрувати, і не змінювати свої позиції. Якщо сторони будуть вживати цих простих заходів, вони забезпечать захищеність цивільного населення і доступ мирних мешканців до питної води.

Перший заступник глави СММ також відзначив, що сторони заважають ремонтувати пошкоджені об’єкти водопостачання і наголосив на неприпустимості такої ситуації (QHA: не уточнивши – яка саме сторона обстрілює ремонтні бригади). За його словами, представники "Води Донбасу" розповідали, що ремонтні бригади, які намагалися відремонтувати водонасосну станцію у Василівці, а також критично важливий водогін, що проходить в авдіївській промзоні, неодноразово були змушені припиняти роботи та ховатися у сховищах через  обстріли.

— У Маріуполі та Донецьку я також мав нагоду поспілкуватись  з представниками компанії "Вода Донбасу". Якби сторони не вели бойові дії, то не були б пошкоджені такі важливі об'єкти життєзабезпечення. Принаймні, вони мають дотримуватися режиму припинення вогню в певних районах на визначений період для забезпечення проведення ремонтних робіт. Слід пам'ятати, що близько 1,5 мільйонів людей можуть залишитись без питної води, якщо роботу цих об'єктів буде зупинено.

До речі, на брифінгу для сепаратистських та російських окупаційних ЗМІ в Донецьку 21 червня Александр Хуг сказав, що в ході поїздки східними районами України він спілкувались з цивільними мешканцями і за підсумками цього спілкування стало зрозуміло, що питної води бракує у всьому регіоні від Донецька до Маріуполя. Люди розповідали, що водопостачальна інфраструктура або серйозно пошкоджена або знаходиться під загрозою руйнування. «Ми також бачили і документували що сторони не бажають виконувати свої зобов'язання», додав заступник глави СММ.

Нагадаємо, вчора глава Донецької військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський повідомив, що в ніч на 22 червня проросійські найманці знову обстріляли район, де знаходиться насосна станція верхнього підйому Південно-Донбаського водогону (Ясинуватський район, селище Василівка). Перебили електромережу, яка живить станцію, внаслідок чого протягом кількох годин вона не працювала. Але близько сьомої ранку «Вода Донбасу» насосну станцію знову запустила – агрегати переключили на іншу лінію електропостачання.

Павло Жебрівський також цього тижня зустрічався в Авдіївці з Александром Хугом і поінформував про проблеми мешканців регіону. За інформацією П.Жебрівського, ВЦА майже щодня отримує 10-15 заявок на відновлення тих чи інших об’єктів, пошкоджених під час бойових дій: газогонів, електромереж, будівель тощо: «З українського боку завжди маємо розуміння необхідності проведення відновлювальних робіт та гарантії безпеки для ремонтників. Протилежна ж сторона дає гарантії безпеки для одного-двох об’єктів – максимум. Фактично, бойовики, підтримувані Росією, тримають у заручниках сотні тисяч мирного населення Донеччини».

Впродовж червня сталось щонайменше два серйозних пошкодження на об’єктах водопостачання Донеччини. ДФС була знеструмлена внаслідок обстрілу проросійських бойовиків 3 червня, через що понад 23 тис. мешканців Авдіївки і довколишніх сіл залишилися без стабільного водопостачання. 7 червня енергопостачання ДФС було відновлено, після цього відновилось і водопостачання Авдіївки. Станція забезпечує водою близько 400 тисяч мешканців по обидва боки ліниї зіткнення. ДФС розташована практично на лінії АТО. З початку року ДФС зупинялась через обстріли щонайменше 9 разів, загалом за цей період станція не працювала 45 днів. Небезпека наслідків обстрілів ДФС полягає ще і в тому, що на станції зберігаються ємності з хлором, які використовуються для очищення води, і які в разі пошкодження можуть спровокувати екологічну катастрофу в регіоні.

Крім того, 8 червня внаслідок бойових дій у Ясинуватському районі поблизу села Василівка на непідконтрольній території сталося пошкодження високовольтної лінії електропередач. Це призвело до припинення електропостачання насосної станції першого підйому Південнодонбаського водогону, що забезпечує водою три фільтрувальні станції: Карлівську (с. Карлівка), Великоанадольську (м. Волноваха) та Старокримську (м. Маріуполь). Без водопостачання залишилися жителі п’ять районів Донецької області. Насосну станцію відремонтували й запустили в штатному режимі 14 червня. 

QHA