КИЇВ (QHA) -

Міністр оборони України Степан Полторак на зустрічі з главою Меджлісу кримськотатарського народу Рефатом Чубаровим домовилися розглянути заяви членів громадського об'єднання «Аскер» про службу у складі кримського підрозділу бригади морської піхоти ВМС. Діалог відбувся одразу після конфлікту у селі Чонгар, коли на територію громадської організації «Аскер» і тренувальну базу добровольчого батальйону імені Номана Челебіджихана заїхав БТР на чолі з майором Сергієм Шпанком, протаранивши ворота. Командири Збройних сил України сприймають «аскерівців» як незаконне збройне формування. Російські окупанти ж створюють міфи і легенди, стверджуючи, що на адміністративному кордоні України і Криму орудують банди «турецьких і сирійських найманців». В ексклюзивному інтерв'ю QHA координатор Громадянської блокади Криму і фактичний головнокомандувач кримських батальйонів Ленур Іслямов розповів, що станеться, якщо «Аскер» увійде до бригади морпіхів ЗСУ.

QHA: Глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров та міністр оборони України Степан Полторак домовилися про створення кримського підрозділу бригади морської піхоти у складі ЗСУ. До цієї бригади запрошують членів громадського об'єднання «Аскер». Виходить, що кримськотатарські добробати розчиняться у знеособленій бригаді морпіхів?

Ленур Іслямов: Ми наполегливо просимо міністра оборони України, щоб кримськотатарський добровольчий батальйон імені Номана Челебіджихана і члени громадського об'єднання «Аскер» були окремим батальйоном морської піхоти і не входили до загальної бригади ЗСУ. Мало того, місцем прописки цього батальйону буде Феодосія, де була база українських морпіхів до анексії Криму.

QHA: Розкажіть, як здійснити такий задум в умовах окупації Криму?

Л. Іслямов: Пояснюю. Оскільки ми хочемо повернутися до Криму, номер батальйону має бути той, який присвоїла Україна до 2014 року. Українські морські піхотинці покинули військову частину у Феодосії, оскільки її захопили російські сили. Деякі зберегли вірність присязі і переїхали на материкову Україну. Значна частина — зрадники, які залишилися служити окупантам. Однак номер, прапор і навіть штаб військової частини зберігся. І міністру Полтораку ми скажемо, що треба повернути честь команді морпіхів і присвоїти кримському морському батальйону феодосійський номер.

QHA: До деокупації Криму військові залишаться на материку?

Л. Іслямов: Звісно, ніхто у Феодосію не нагряне. Після оформлення у складі морських сил ЗСУ кримський батальйон буде на материковій Україні. Як і усі кримські татари, що виїхали з Криму, тимчасово живуть на материку. Але зареєструють його під старим номером феодосійської військової частини.

QHA: У Генштабі про таку ініціативу не чули, чи не так?

Л. Іслямов: Ще ні. Днями приїду до Києва, обговоримо це з міністром оборони. Нагадаю, що 2014-го російські війська взяли під контроль більшу частину українських військових об'єктів у Криму, включаючи військово-морську базу у Феодосії. Тому не варто говорити, що вся українська армія складається зі зрадників. Ті командири, які віддавали накази вони зрадили. Але зрозумійте, що ми вже повертаємо Крим. Відновлюємо півострів у складі України по шматочках, подібно до пазлу... Кримська бригада у складі ЗСУ  це ще й символічний політичний крок. Його зрозуміють ті, хто повинен  ​​злодій поверне вкрадене.

QHA: Повернення Криму військовим шляхом неможливе, про що не раз говорив лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв. Чим у період очікування займуться «аскерівці», адже деокупація Криму може розтягнутися на роки?

Л. Іслямов: Абсолютно точно, повернення буде мирним — розчерком пера. Якщо ми хочемо отримати Кримськотатарську автономію у складі України ненасильницьким шляхом, ми повинні перебувати у постійній бойовій готовності. Проросійські агенти Константинови, Аксьонови та інші, наповнювали Крим за сприяння Януковича. Приїздили різні варяги, намагалися керувати Кримом. Нам не можна допустити повторення історії. У Феодосію прийдуть кримчани, кримські татари і кримці. У цей момент все має бути чітко, без затримок всі прийшли і відразу встали на свої місця.

QHA: При входженні «Аскеру» до ЗСУ ієрархія у батальйонах зміниться?

Л. Іслямов: Якщо вступаємо до ЗСУ, звісно, командувачем стане Степан Полторак, міністр оборони України. «Аскер» і батальйон імені Номана Челебіджихана стане повністю під командування Збройних сил України.

QHA: Кримськотатарські батальйони отримають фінансування з бюджету України?

Л. Іслямов: Звичайно.

QHA: Для цього потрібно, щоб депутати схвалили законопроект про внесення змін до державного бюджету.

Л. Іслямов: У лідерів Меджлісу і військових чиновників України достатньо зв'язків і можливостей, щоб підключити механізми міжнародного фінансування. Думаю, що західні колеги розділять з Україною цей фінансовий тягар.

QHA: У Росії поширюють чутки про те, що на базі «Аскер» тренуються турецькі найманці, члени FETÖ (терористичної течії Фетхуллаха Гюллена, підозрюваного у спробі організації липневого державного перевороту у Туреччині).

Л. Іслямов: Що цим FETÖ у нас робити (сміється)? Які завдання вони можуть виконувати тут? Несусвітня брехня. Росіяни говорили, що наші добровольці тут на Чонгарі дітей їдять. Це ж просто смішно!

Спілкувався Тимур Савін

QHA