ЛЬВІВ (QHA) -

15 років тому, 27 липня 2002 року під час авіашоу на Скнилівському аеродромі під Львовом у натовп глядачів влетів винищувач «Су-27УБ». На святі за декілька секунд загинули 78 осіб і постраждали близько 543. Скнилівська трагедія – найбільша катастрофа в історії світових авіашоу.

Причина та наслідок: як це сталося

Того ж дня 4-й авіаційний корпус ВПС відзначав на аеродромі Скнилова 60-ту річницю. На святкування прийшло близько 10 тисяч осіб. Полковник Володимир Топонар і другий пілот полковник Юрій Єгоров о 12:52 під час виконання фігури «коса петля з поворотом» на літаку «Су-27УБ» опустилися на занадто низьку висоту. Винищувач зачепив стабілізатором дерево та врізався у два літаки, які стояли на аеродромі. Обертаючись навколо осі, він впав на глядачів і вибухнув. Єгоров катапультувався за півтори секунди до першого удару об землю. У наслідок аварії  загинули 78 гостей шоу (із них 28 дітей) і більше 500 поранено, 10 осіб залишились інвалідами.

Розслідуванням Скнилівської трагедії зайнялася Генпрокуратура і спеціальна комісія Міноборони України, які розглядали декілька основних версій: технічна несправність, помилка пілотів, помилка при плануванні польотів, організації та розміщенні глядачів.

Незадовго до авіашоу підготовлений до нього «МіГ-29УБ» був замінений на «Су-27УБ», заправлений на три тони більшою кількістю пального, тому Володимир Топонар неправильно оцінив вагу літака і допустив небезпечне зближення із землею. Також ВПС порушили правила щодо проведення подібних заходів, які забороняли глядачам знаходились на території виконання польотів.

Перший пілот Топонар наголошував, що причиною аварії стала нестача потужності лівого двигуна у літака. Цим він виправдовує невдале піке, нахил на один бік та недобір висоти.

За недбалість та невиконання плану польоту до відповідальності були притягнуті 10 осіб. Володимир Топонар отримав 14 років ув'язнення і штраф 1,3 млн доларів, Юрій Єгоров – 8 років і штраф 450 тисяч доларів, командувач 14-го авіційного корпусу генерал-майор Анатолій Третьяков – 6 років і 130 тисяч доларів, керівник польотів на землі підполковник Юрій Яцюк – 5 років і 130 тисяч доларів, начальник служби безбезпеки польотів 14-го авіакорпусу Анатолій Лукіних – 4 роки і 35 тисяч доларів.

Жоден із засуджених не визнав провини.

7 листопада 2007 року тодішній президент Віктор Ющенко помилував Анатолія Третьякова та скоротив строк ув'язнення Юрію Єгорову з 8 до 3 років. Родичам жертв катастрофи виплатили від 10 до 100 тисяч гривень. Набагато менші суми дісталися тим, хто отримав травми та залишився інвалідами.

На 15-ту роковину Скнилівської трагедії Львівська міська рада виплатила 43 сім’ям загиблих 86 тисяч гривень одноразової матеріальної допомоги.

ФОТО: інтернет

QHA