КИЇВ (QHA) -

Більш пильна увага до спільної історії українського та кримськотатарського народів до окупації Криму могло б вплинути на хід подій 2014 року. Таку думку під час прес-конференція на тему «Підсумки проведення першого Дня українсько-кримськотатарської дружби і солідарності в Ічнянському районі Чернігівської області та про перспективи святкування 360-річчя Конотопської битви» висловив член Меджлісу кримськотатарського народу Риза Шевкієв.

— На жаль чи радість, та трагедія, яка спіткала Україну в 2014 році, поклала початок ще більш тісного зближення наших народів. Якби дана тема розвивалася до окупації, якби народ України пам'ятав про те, що колись у Конотопі майже 50 тисяч кінноти кримського хана прийшла на допомогу українському народу, то сучасна українська кіннота, у вигляді танкової бригади, встигла б увійти до Криму і дати відсіч окупантам, — заявив він.

Установку в селі Крупичполі на Чернігівщині пам'ятного каменю, який символізує братські відносини кримськотатарського та українського народів і міцний зв'язок їхньої історії, Шевкієв назвав початком ще більш тісних відносин між двома народами.

— Думаю, що подібний захід запустив механізм, який закличе український народ допомогти кримським татарам у визволенні своєї батьківщини, — зазначив член Меджлісу кримськотатарського народу.

У той же час голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров підкреслив, що об'єктивне вивчення історичних подій, пов'язаних із взаємодопомогою українців і кримських татар, є великою необхідністю для нинішнього покоління.

— Російська історіографія вбивала в наші голови власну інтерпретацію подій, які відбувалися на нашій території. Ми були заручниками російської історіографії, яка служила Російської імперії в будь-яких форматах. І те, що зараз відновлюється, це усвідомлення на новому етапі нашої власної історії. Потрібно пам'ятати, що якщо зараз на українську землю приходять вороги, щоб захопити її, то в ті часи кримські татари приходили сюди, щоб допомогти захистити її, — сказав Чубаров.

Він зазначив, що через два роки в Україні святкуватимуть 360-річчя Конотопської битви, і тому вважає за необхідне створити організаційний комітет в уряді щодо проведення даного ювілею.

— Створення такого комітету приверне увагу українців до нашої спільної історії, і стане початком нових ініціатив з вивчення нашої спільної історії нинішнім поколінням. Ми очікуємо від уряду не тільки створення такого оргкомітету, куди повинні бути включені керівники місцевих органів самоврядування, але і обговорення проведення заходів на честь тих давніх героїв. Нагадаю, що на конотопській землі поховані більше 6000 кримськотатарських вершників, — сказав Рефат Чубаров.

Нагадаємо, що 26 липня делегація членів Меджлісу кримськотатарського народу і кримськотатарських, українських вчених відвідала кілька поселень Ічнянського району Чернігівської області та взяла участь в урочистих заходах, присвячених встановленню пам'ятного каменю на честь подій 1659 року.

Пам'ятник має велике історичне значення. На місці сучасного села Крупичполі у липні 1659 року відбулася зустріч двох потужних армій — військ українського гетьмана Івана Виговського і кримськотатарського хана Мохаммеда Гірея IV Софу. Саме звідси міцний українсько-кримськотатарський військовий союз відправився на легендарну Конотопську битву, де пліч-о-пліч два народи воювали з московським агресором.

QHA