ДОНЕЦЬК (QHA) -

З отриманням Україною безвізового режиму з Європою кількість українців, які вирішили оформити документи, що дозволяють виїзд до Європи, зростає в геометричній прогресії. Стати власниками заповітного біометричного паспорту прагнуть і жителі окупованих районів Донбасу. А попит, як відомо, народжує пропозицію, тому в ОРДЛО активізувалися «кидали» які за «символічну винагороду» в понад тисячу гривень допомагають громадянам скористатися перевагами безвізу, сказано у сюжеті розслідування видання «Апостроф».

— Посередників, які оформлюють жителям ОРДЛО біометрику а тільки з цим документом можна скористатися безвізом нескладно знайти у численних групах в соцмережах за запитом «біометричний паспорт Донецьк/Луганськ» або на сайтах безкоштовних оголошень. Всіх ділків можна розділити на три умовні категорії: шахраї, реальні помічники і категорія «все включено».

Згідно з повідомленням «Апострофа», «шахраї» обіцяють жителям ОРДЛО сприяння в отриманні закордонного паспорту без обов'язкового виїзду на територію, підконтрольну Україні. Однак оформлення біометрії передбачає зняття відбитків пальців власника паспорта — без особистої присутності отримати документ неможливо. Відповідно, така пропозиція є звичайним обманом.

«Реальні помічники» попереджають відразу, що виїхати з ОРДЛО все ж доведеться, причому двічі: в день подачі документів та в день отримання паспорта (при цьому місто виїзду залежить від людини). Ціна питання різна, але загалом отримання закордонного паспорта протягом 21 робочого дня обійдеться у 1250 гривень, протягом 10 днів  в 1600 гривень, а щоб отримати біометрику лише через 5 днів  доведеться віддати 1950 гривень. Фірми, які поставили послуги «на потік» запитують, як правило, на 200-250 гривень менше.

У той же час видача паспорта через 20 днів після звернення до ДМС обійдеться у 557 гривень 32 копійки, а термінове отримання документу за 7 або навіть 3 робочі дні  у 810 гривень 32 копійки.

Також існують і шахраї, які працюють за схемою «все включено» — за 2-3 дні ділки обіцяють пройти з клієнтом по всіх кабінетах ГМС, постояти за нього в черзі, а також надати нічліг на час перебування на неокупованої території. Вартість пакету «все включено» становить близько 2500-3000 тисяч гривень.

Однак начальник прес-служби ДМС Сергій Гунько запевнив «Апостроф», що які б бонуси не обіцяли посередники при оформленні закордонного паспорта, вдаючись до їхніх послуг, українці сильно і невиправдано ризикують.

 В жодному разі не можна користуватися послугами посередників, тому що це шахрайство в різних формах. У гіршому випадку можна залишитися без документів і грошей, а в кращому випадку ваші персональні дані потраплять до рук невідомо кого. Найбезпечніший варіант звертатися безпосередньо до ДМС, — резюмував він.

Нагадаємо, опівночі 11 червня у восьми перших державах-членах Євросоюзу набув чинності безвізовий режим для громадян України, які подорожують з біометричними паспортами.

Таким чином, Угода ЄС про візову лібералізацію з Україною запрацювала.

ФОТО: інтернет

QHA