ХАРКІВ (QHA) -

З початку АТО Сергій Жадан активно включився у волонтерську та просвітницьку роботу на території Донецької та Луганської областей. Зі своїми однодумцями поет відвідує міста та села, які постраждали від війни. Під час регулярних поїздок на Донбас творчих колективів, учасником яких він є, музиканти і поети не тільки несуть народу українську культуру, але привозять вантажі гуманітарної допомоги.

QHA: Сергію, як Ви оцінюєте останній обстріл Авдіївки?

Сергій Жадан: Ми були в Авдіївці перед Новим роком останній раз. Їздили туди до дітей-інвалідів в інтернат. Відвезли іграшки, книги, всілякі канцелярські речі, подарунки до Різдва і Нового року. І ось зараз, після загострення на фронті навколо Авдіївки, теж збираємося туди, збираємо гроші, теплі речі, допомогу. Там зараз необхідна підтримка, будь-яка допомога. Я розумію, що в нинішній ситуації необхідно включатися, допомагати. Я також розумію, що це наша країна, наші співвітчизники. Можна, звичайно, зайняти позицію такого собі сноба, ура-патріота, диванного воїна, що вони там усі — сепаратисти, і нехай гинуть. Але треба самому побувати там, щоб зрозуміти, наскільки там різні люди, наскільки там різні погляди. У нас була цікава зустріч у Авдіївці в бібліотеці, куди прийшли люди у вишиванках, прийшли місцеві пластуни. І після таких бесід, коли подивився людям в очі, вже не будеш ставитися до них з такою абстракцією, будеш намагатися їм хоч чимось допомогти.

QHA: З приводу блокади. Ви не вперше їдете в зону проведення АТО, спілкуєтеся з різними людьми. Наскільки, на Вашу думку, необхідна блокада ОРДЛО?

Сергій Жадан: Необхідно розуміти, для чого ця блокада організована. Як я розумію, ті ветерани АТО, які там зараз стоять, не виступають проти мирного населення, що перебуває по той бік лінії зіткнення. Вони виступають проти контрабанди, яку дуже часто кришує українська влада. Здебільшого це цілком справедливо і абсолютно зрозуміло, бо в той час, коли країна третій рік воює, гинуть наші військові, гине мирне населення, хтось на цій війні заробляє. Деякі вважають нормальним торгувати з керівництвом цих так званих ЛДНР. Необхідно розуміти: або ми воюємо, або ми займаємося контрабандою та заробляємо гроші, але тоді необхідно називати це не АТО, а війною. І зовсім незрозуміло, за що гинуть наші громадяни.

Крім того, мені цілком зрозуміло, що хлопці, які почали цю блокаду, пройшли цю війну, вони знають і розуміють ситуацію зсередини набагато краще, ніж ті фахівці і експерти, які сидять у кабінетах і намагаються говорити про якісь концепції і концепти. Власне, необхідно просто один раз туди поїхати і побачити той потік вагонів, які туди-сюди курсують, поговорити з місцевими жителями і зрозуміти, що насправді існує ця проблема. Я не знаю, чи є блокада кращим способом вирішення цієї проблеми, але я добре розумію, що блокада — кращий спосіб привернути увагу до цієї проблеми. Той резонанс, який викликали публікації у ЗМІ, свідчить про те, що намацали нерв, болючий нерв.

Спікувався Ігор Русин

QHA