КИЇВ (QHA) -

У столиці проходить конференція «Падіння імперії», організована за сприяння Міністерства закордонних справ Республіки Польща та приурочена до сторіччя відродження незалежних держав, що виникли після розвалу Російської імперії.

Подібні заходи також планується провести у столицях Грузії і Польщі — Тбілісі і Варшаві.

Конференція присвячена становленню української державності, а також утворенню кримськотатарської автономної республіки у 1917-1918 роках. До присутніх з вітальним словом звернулися директор інституту ім. Романа Рибарського Маріуш Патеї (м. Варшава) та журналіст, учасник національно-визвольного руху і політичний діяч Олесь Шевченко.

З доповідями, присвяченими питанням набуття кримськими татарами незалежності, на конференції виступили Гульнара Абдулаєва, Андрій Іванець, Тимур Куршутов і Наріман Сеїт'ягаєв.

Захід, який триватиме до 24 вересня 2017 року, завершиться спільною дискусією і підбиттям підсумків учасниками.

Один зі спікерів, доктор історичних наук Андрій Іванець, називає всі події, які відбувалися на пострадянському просторі, «весною народів». Зокрема національний кримськотатарський рух набув масового характеру, в результаті чого утворився кримськотатарський орган самоврядування.

Кримськотатарський національний рух ініціював створення форми автономної державності у Криму. Інша справа, що цей процес не вдалося реалізувати саме на тих умовах, які висували кримськотатарські лідери. Але зрештою 1921 року, не без впливу політики кримськотатарського національного руху, виникла ідея Кримської автономної радянської соціалістичної республіки. Це був такий спотворений комуністичний варіант тієї мети, яку декларували діячі кримськотатарського руху, розповів він кореспонденту QHA.

Далі Андрій Іванець розповів про лідера національного кримськотатарського руху Номана Челебіджихана. Будучи прихильником демократичних ідеалів, кримський політик виступав за рівноправність жінок і чоловіків. Це було дуже цікаве явище для мусульманського світу і для того періоду, коли в більшості країн світу жінки не мали права обиратися до державних органів влади.

Кримськотатарський рух приваблював до своїх лав жінок, таким чином дозволяючи їм брати активну участь у суспільно-політичному житті Криму. Наприклад, Номан Челебіджихан не тільки був лідером національного руху він очолював тимчасовий виконавчий мусульманський комітет, а також був муфтієм, тобто духовним лідером мусульман, які виступали за відновлення повноправних гендерних відносин у кримськотатарському суспільстві. Жінки вийшли з самітництва і включилися в активне громадське життя, створивши жіночі комітети. Більше того, до Курултаю і національного парламенту були обрані чотири жінки, наголосив Іван Іванець.

За словами доктора історичних наук, в результаті кримськотатарської національної революції 1917 року вдалося побудувати в непростих умовах систему національного самоврядування, починаючи від села і закінчуючи центральними органами самоврядування. Також делегати від усіх кримських міст провели установчий з'їзд Курултаю, на якому була проголошена Кримська народна республіка перша у світі мусульманська республіка.

Крім цього, кримські татари створили власні військові формування, щоб не тільки захищати себе і підтримувати порядок, але і вирішувати політичні завдання.

Номан Челебіджихан прожив коротке, але яскраве життя. Він народився 1885 року у селі Буюксонак неподалік від Джанкоя в родині великого землевласника. З відзнакою закінчив богословський та юридичний факультети Стамбульського університету і вчився в Інституті психоневрології у Санкт-Петербурзі.

Повернувшись до Криму, молодий активіст вступив до лав учасників національного руху. У березні 1917 року Челебіджихана обирають головою Всекримського мусульманського виконкому і першим муфтієм мусульман Криму, Литви, Польщі та Білорусі. А в листопаді того ж року відбувся перший Курултай кримськотатарського народу, організований Челебіджиханом і його соратниками.

QHA