СІМФЕРОПОЛЬ / АК'МЕСДЖИТ (QHA) -

Сьогодні, 7 червня, підконтрольний Кремлю Київський районний суд Сімферополя розпочав розгляд справи одного з лідерів кримськотатарського національного руху Ільмі Умерова.

Про те, що відбувається біля будівлі суду повідомляє глава Центрвиборчкому Курултаю кримськотатарського народу Заїр Смедляєв у Facebook.

13:58: За традицією три «газельки» з ОМОН, поліцейські авто, люди у штатському. Незрозуміло, вже всю злочинність побороли, чи що, що таке бдіння тільки стосовно до нас?!

14:01: Підтримати Ільмі Умерова приїздять співвітчизники.

14:13: На процес до Ільмі Умерова приїхав правозахисник Олександр Подрабінек.


Смедляєв повідомив, що до будівлі суду привезли кінолога з собакою, а пізніше під'їхали евакуатори.

О 14:30, під час початку процесу, стало відомо, що на процес пустили тільки 10 осіб.

О 14:40 евакуатори почали розчищати простір перед судом.

Також сьогоднішній процес прокоментувала дочка Ільмі Умерова, журналістка Айше Умерова.

— У відкритому судовому засіданні беруть участь: суддя Кулішов Андрій (за інформацією, розміщеною на сайті «Миротворець», Андрій Кулішов розшукується правоохоронними органами України за порушення присяги судді та підозрюється за ст. 111 КК України «державна зрада» (джерело: Крим.реалії), прокурор Саргін Олег (працював у Криму в Прокуратурі Автономної Республіки Крим в період української юрисдикції, в Саках і Джанкої).

Айше повідомила, що інтереси Умерова на сьогоднішньому засіданні представляє адвокат Еміль Курбедінов.

Крім цього, посилився тиск на трьох з чотирьох адвокатів, з якими у Умерова укладено договір на надання послуг з його захисту: Марка Фейгіна намагалися позбавити ліцензії на адвокатську діяльність, Миколу Полозова викрали у центрі Сімферополя і провели допит, позбавивши його таким чином статусу захисника і перевівши у статус свідка, Еміля Курбедінова заарештували на 10 діб за нібито репост кількарічної давнини.

Дочка Умерова стверджує, що на засідання впустили 15 осіб, а не 10, як повідомлялося раніше.

Підтримати батька прийшли члени сім'ї, близькі друзі і соратники. До зали пустили лише 15 осіб. Майже ніхто з тих декількох десятків людей, що прийшли, не змогла зайти до зали суду, тому що місця в залі для слухачів дуже мало.

Стало відомо про низку клопотань, поданих стороною захисту:

— Сторона захисту подала клопотання про введення до судового процесу як громадського захисника відомого дисидента і правозахисника з Москви Олександра Подрабінека. Суд, незважаючи на протест прокурора, допустив Подрабінека до участі у процесі. Захист Ільмі Умерова заявив клопотання про долучення до матеріалів справи інформації про його стан здоров'я. У батька є ряд захворювань: хвороба Паркінсона 3-ї стадії, гіпертонічна хвороба 2-го ступеня, цукровий діабет 2-го типу, перенесена операція на серці. Також про залучення копій паспорта громадянина України та трудової книжки, де вказані державні нагороди: Ільмі Умеров має перший ранг державного службовця України (присвоєно Указом Президента 2005 року), Орден «За заслуги» 3-го ступеня та звання Заслуженого працівника місцевого самоврядування АРК.

В ході процесу прокурор оголосив обвинувачення.

— В обвинувальному висновку фігурує телепрограма каналу АТR кримськотатарською мовою від 19 березня 2016 року. Прокурор процитував фрази з нібито дослівного перекладу промови Умерова. Умеров виступив із зауваженням до звинувачення і сказав, що у слідчих заходах здійснено грубу підробку та підміну понять: звинувачення базуються на перекладі, який є авторським текстом перекладача, а не стенограмою промови Умерова. При цьому дослівний переклад слідчих названий стенограмою, що є грубим порушенням. А розшифрована промова кримськотатарською мовою взагалі відсутня у матеріалах справи.

«Суд» також опитав свідків. Першою викликали свідка звинувачення Юлію Байрамову, яка в березні 2016 року виступила «представником громадськості» в рамках оперативно-слідчий дій.

Свідок пояснила, що не володіє достатньою мірою кримськотатарською мовою і не слухала уважно всю телепрограму, яку їм демонстрували співробітники ФСБ. Підтвердила лише факт, що є така програма, опублікована в інтернеті в необмеженому доступі.

Далі опитали зятя Ільмі Умерова Сервера Меметова.

Прокурор поставив єдине запитання: чи виїздив Умеров на територію материкової України в березні 2016 року. На що свідок підтвердив це. Інформацію про від'їзд тестя дізнався від дружини (середньої дочки Умерова), тому що проживають вони окремо. Більше питань не було.

Третій свідок Ольга Черкашина є подругою першого свідка Байрамової. Вони разом брали участь в оперативно-розшукових заходах слідства в будівлі ФСБ у березні 2016 року.

— Завданням цих «представників громадськості» було підтвердити факт проведення слідчих заходів. Кримськотатарською мовою не володіє взагалі, суті і змісту програми не розуміє і не знає. На питання Умерова, чи знає вона, хто він такий, відповіла, що не знала тоді і не знає зараз.

О 15.52 до зали запросили четвертого свідка Юнусова Леммара.

— Питання полягало в тому, чи знає він, що Умеров виїздив на материкову Україну у березні 2016 року і звідки у нього така інформація. Юнусов відповів, що, можливо, сам Умеров і повідомив йому про це, тому що вони з юності є друзями.

Також як свідка покликали оперуповноваженого ФСБ Володимира Шевченка.

Під час оголошення анкетних даних з'ясувалося, що він проживає і прописаний за адресою бул. І.Франка, 13. Зазначу, що за цією адресою знаходиться Управління ФСБ по Криму і Севастополю.

О 16.45 Айше Умерова повідомила, що засідання у справі Ільмі Умерова проходитимуть щосереди о 14.30 у Сімферопольському районному суді по вул. К. Маркса, 17.

Сьогоднішнє (засідання) закінчене через неявку двох свідків звинувачення.

Нагадаємо, 12 травня 2016 року ФСБ по Криму порушила проти заступника голови Меджлісу Ільмі Умерова кримінальну справу за ст. 280.1 за нібито заклик в ефірі ATR до дій, які загрожують територіальній цілісності Російської Федерації. Умеров заявляв, що його слова в передачі невірно переклали.

З Умерова взяли підписку про невиїзд. Для проходження психіатричної експертизи він був насильно вміщений до психіатричної лікарні, де мав серйозні проблеми зі здоров'ям. Пізніше російські окупанти відпустили Умерова з психлікарні, проте ще кілька разів викликали на допити.

Як повідомляло QHA, справа стосовно Ільмі Умерова була передано судді Андрію Кулішову, який розшукується правоохоронними органами України за підозрою у скоєнні державної зради.

ФОТО: Facebook Заїру Смедляєва, «Авдет»

QHA