МОСКВА (QHA) -

Більше 80-и членів російського ПЕН-центру (Міжнародний союз професійних письменників, поетів і журналістів, — ред.) підписали звернення до президента РФ Путіна з проханням помилувати українського режисера Олега Сенцова, який був узятий під варту в анексованому Росією Криму за підозрою у «підготовці теракту» і відправлений на відбування 20-річного терміну позбавлення волі в колонії Кірово-Чепецька (Якутія, ред.).

Текст звернення був опублікований на сайті Svoboda.org.

У ці передріздвяні дні, коли багато людей, незалежно від особистих поглядів та релігійної приналежності, прагнуть, наслідуючи давню традицію, проявляти людяність і милосердя, ми, члени Російського ПЕН-центру, хочемо сказати про необхідність якомога швидше виправити найглибшу несправедливість 20-річний вирок нашому колезі, прозаїку і режисерові Олегу Сенцову.

Олег Сенцов перебуває в ув'язненні вже два з половиною роки. При тому, що звинувачення у злочинному намірі (за версією слідства, навесні 2014 року він дав вказівку своїм спільникам підірвати пам'ятник Леніну у Сімферополі, а також планував теракт біля «Вічного вогню» в місті на 9 травня) будувалося на свідченнях одного з підсудних, повністю спростованих ним самим під час суду як даних під тортурами. Тортури застосовувалися і до Олега, що було підтверджено його адвокатами, однак він своєї провини ніколи не визнавав. Всі звинувачення у суді він відкидав з тим спокоєм і гідністю, які може виявити лише людина, впевнена у своїй правоті і невинності.

Сьогодні Сенцов перебуває у якутській колонії, його друзі та колеги говорять, що зв'язок з ним перервався, він відмовляється від побачень і не відповідає на листи. Це вказує на вкрай небезпечний психологічний стан, свідчить про важкі моральні (а можливо і про фізичні) страждання. До недавнього часу була жива надія, що Олег Сенцов буде включений до програми обміну в'язнями між Росією і Україною. Але у жовтні 2016 року Міністерство юстиції Росії відмовило у передачі Олега Сенцова Україні, громадянином якої він себе вважає. Сенцов не подавав заяви про вихід з українського громадянства, він не поривав з країною, яку вважає своєю батьківщиною.

Трагедія, що сталася з молодим режисером на самому початку його творчого шляху (перший фільм Олега «Гамер» був відзначений нагородами кількох кінофестивалів), викликала хвилю виступів на його захист. Звільнити Олега Сенцова просили всесвітньовідомі режисери: Педро Альмодовар, Акі Каурісмякі, Кен Лоуч, Майк Лі, Вім Вендерс, Анджей Вайда, Кшиштоф Зануссі, Андрій Звягінцев, Олексій Герман-молодший та інші.

Ми просимо Вас, пане Президенте, застосувати до Олега Сенцової норму закону, що дозволяє главі держави приймати рішення про помилування засуджених без визнання провини з їхнього боку.

Нагадаємо, як передавало QHA, голлівудський актор Джонні Депп, відомий своєю роллю Капітана Джека Горобця, в рамках акції «В ув'язненні за мистецтво» звернув увагу світової громадськості на свого колегу — українського режисера Олега Сенцова. Він сфотографувався з табличкою, на якій написані дата затримання Сенцова, а також термін і місце вироку.

ФОТО: інтернет

QHA