ЗАПОРІЖЖЯ (QHA) -

У зв'язку з військовою агресією РФ на Донбасі чимало ромів із Донецької та Луганської областей змушені були змінити місце проживання. На сьогоднішній день у Запоріжжі проживає близько 80 ромів, які виїхали з тимчасово окупованих територій.

— Дуже багато з цих ромських сімей не зареєстровані як ВПО. Для цього є різні причини. Основна — люди просто бояться дискримінації через те, що вони іншої національності. Ходять чутки, що до таких осіб ставляться не дуже добре, — каже Олексій Падченко, голова ГО "Лачо Дром" у Запоріжжі.

Втім, з проблемами з паспортизацією даних роми-переселенці стикаються не тільки у Запорізькій області. Відсутність прописки за місцем проживання не дозволяє їм отримувати соціальні виплати, передбачені для внутрішньо переміщених осіб.

— У Кіровограді ми зареєстрували такий випадок: жінка разом із дітьми переїхала до міста з Горлівки, але у неї не було із собою документів. Переселенці була потрібна термінова операція. Слава богу, нам вдалося відновити документи, але все одно процес відновлення зайняв дорогоцінний час, — розповідає Ангеліна Жуковська, координатор проектів МБО "Чіріклі".

Представники національної меншини стверджують, що нерідкі випадки відмови медиків від надання кваліфікованої допомоги місцевим ромам. Олексій Падченко згадує, як три запорізькі лікарні відмовилися приймати його земляка.

Однак медики можливість ненадання медичної допомоги через національну приналежність заперечують.

— Можливо, у цьому випадку спрацював людський фактор, але відмови лікарів ніяк не можуть бути пов'язані з тим, що хворий — ромської національності, — каже Галина Доля, головний спеціаліст відділення лікувально-профілактичної допомоги Департаменту охорони здоров'я Запорізької міськради.

Для того, щоб забезпечити надання рівних прав і можливостей ромам в Україні, у 2013 році була створена "Стратегія захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року". Свій план розвитку ромських громад, враховуючи їх потреби, готує кожна область країни. Запорізький регіон такого плану поки не надав.

Одним із ключових питань на шляху лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України є інтеграція ромів в українське суспільство. Запорізькі представники цієї національної меншини вважають, що істотну допомогу у вирішенні проблеми надасть поява у місті ромських медико-соціальних посередників. Саме вони допомогли б взаємодіяти ромам із місцевою громадськістю.

ФОТО: інтернет

QHA