ЗАПОРІЖЖЯ (QHA) -

Рідні бабуся і дідусь Ніяри Мамутової родом з Криму. 1944 року їхні сім'ї були виселені з території історичної батьківщини.

— Коли виселяли моїх дідуся і бабусю, їм було по 5-7 років. Хоча вони були маленькими дітьми, але пам'ятають і як вмирали, і як голодували оточуючі. Дідусь був висланий у Самарканд, тобто в Узбекистан, а бабуся на Урал, каже Ніяра.

Дівчина розповідає, що і до сьогодні жодна зустріч з родичами не обходиться без спільних спогадів про жахи Депортації. Історію знайомства бабусі і дідуся пам'ятає досі.

— У бабусі були родичі в Узбекистані, і коли вона вчергове туди прибула, її познайомили з дідусем. У рідний Крим вони повернулися вже 1988 року. Однак повернутися до рідного Бахчисараю не вдалося, облаштувалися у Джанкойському районі, каже Ніяра Мамутова.

Ніяра згадує, що, за розповідями родичів, кримчан везли з історичної батьківщини у товарних вагонах, багато хто не витримував жахливих умов і вмирав. Близько 40% від загальної кількості переселених кримських татар померли: хто — від тифу, хто від малярії, а хто від голоду чи холоду, залежно від району проживання.

Ніяра Мамутова не розповідає своїм дітям про жертви сталінського режиму. Обумовлює це тим, що вони ще маленькі.

 Моїм дітям зараз 7 років. Але коли вони виростуть, вони знатимуть, з чим довелося зіткнутися їхнім родичам, — каже Ніяра Мамутова.

ФОТО заголовне: сайт «Время новостей»

QHA