АНКАРА (QHA) -

Спеціально для редакції QHA рішення Міжнародного суду ООН про введення обмежувальних заходів для Росії щодо порушення Конвенції з попередження дискримінації та расизму прокоментував Генеральний секретар Всесвітнього конгресу кримських татар (ВККТ) Намик Кемаль Баяр:

— З урахуванням підсумків попередніх слухань сьогодні (19 квітня — ред.) Міжнародний суд ООН виніс рішення у позові проти Росії з таких питань як підтримка і фінансування тероризму на Сході України і порушення прав людини в Криму. Як для кримських татар, так і для українців це справа несе в собі велике історичне значення.

Разом із підсумками попередніх слухань, Міжнародний суд ухвалив, що позов є змістовним і вирішив перейти до його розгляду по суті. Після цього етапу суд продовжить розгляд справи з урахуванням всіх наданих доказів до прийняття остаточного рішення.

Але сьогодні Суд ООН прийняв кілька проміжних обмежувальних заходів, які дійсно дуже важливі для кримських татар у Криму, і українців. У проміжних заходах Міжнародний суд ООН з посиланням на зобов'язання Конвенції з попередження дискримінації та расизму, під якою також підписалася і Російська Федерація, постановив:

— припинити перешкоджати діяльності і зняти всі заборони на діяльність представницького органу кримських татар — Меджлісу кримськотатарського народу, інших національних організацій та інститутів;

— забезпечити доступність освіти українською мовою;

— обидві сторони повинні утриматися від дій, які б погіршували ситуацію до прийняття остаточного рішення.

З кількох точок зору ці попередні заходи містять дуже важливі моменти. По-перше, дуже важливо, що Російській Федерації нагадали про зобов'язання, накладені Міжнародною Конвенцією з попередження дискримінації та расизму. Очевидно, що суд досить стурбований цим питанням. По-друге, Міжнародний суд також стурбований тим, що кримські татари на Батьківщині, тобто у Криму, відірвані від своїх національних представницьких органів — Меджлісу кримськотатарського народу, ВККТ та інших кримськотатарських громадських організацій і представницьких органів. Не пройшло повз око суду і те, що в Криму не дають доступ до освіти українською мовою.

Прийняті судом ООН рішення історично важливі і тим, що Меджліс кримськотатарського народу вперше був названий Міжнародним судом ООН як представницький орган кримськотатарського народу.

Ми сподіваємося, що суд закінчиться на користь України і кримських татар, і справедливість восторжествує.

Генеральний секретар

Всесвітнього конгресу кримських татар

Намик Кемаль Баяр

QHA повідомляло, що позов з метою залучення Російської Федерації до відповідальності за порушення Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму та Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації Україна подала до Міжнародного суду ООН 16 січня 2017 року. До матеріалів справи включені катастрофа малайзійського Боїнга, обстріли житлових кварталів Маріуполя, Краматорська, Волновахи, теракти в Харкові та інших українських містах, які ставляться в провину РФ. Окремо були винесені питання, що стосуються порушень прав кримських татар і українців в окупованому Криму.

Попередні слухання проходили 6-9 березня в Гаазі. На цих слуханнях російська сторона відзначилася нелогічними твердженнями, наприклад, про те, що озброєння, з яким воюють на Донбасі проросійські бойовики, вони нібито знайшли в українських шахтах. З урахуванням того, що за майже три роки війни неодноразово фіксувалося наявність на окупованому РФ Донбасі виключно російського озброєння, подібні заяви породили численні глузування і карикатури в соцмережах.

Варто нагадати, що місія СММ ОБСЄ неодноразово фіксувала на окупованій РФ частини Донбасу озброєння, яке використовується виключно російськими Збройними силами: системи глушіння Р-330 «Житель», вогнеметну систему «Буратіно», переносний вогнемет «Джміль», переносний РСЗВ «Град-П », БПЛА «Орлан-10».

Що стосується фактів утисків кримських татар і українців у Криму, вони системно фіксуються правозахисниками і державними органами України. Тому під час слухань у суді ООН українська сторона мала можливість обґрунтовано заперечувати тези представників РФ.

QHA