СІМФЕРОПОЛЬ / Акмесджит (QHA) -

Три роки тому буквально під дулами автоматів у Криму пройшов псевдореферендум, який Росія назвала актом волевиявлення кримчан. Відтоді офіційна Москва на всіх рівнях продовжує стверджувати, що голосування було проведене у повній відповідності з місцевим законодавством і міжнародною практикою.

...Зрада відчувалася ще до референдуму. Всюди масово розклеювали агітаційні плакати, всі білборди були заклеєні проросійськими матеріалами. Військові, яких в народі почали називати «ввічливими людьми», стали фактором залякування і пропаганди російської військової потужності. Багато кримчан запитували себе — як це допускалося місцевою владою?

Ще до голосування Україна визнала кримський референдум нелегітимним і неконституційним. 15 березня Рада безпеки ООН розглянула резолюцію, яка пропонує оголосити референдум таким, що «не є чинним», проте вона була заблокована Росією. Проти незаконного референдуму виступили Венеціанська комісія, Євросоюз і США. Кримські татари оголосили йому бойкот.

Проте 16 березня о восьмій годині ранку відкрилися всі 1205 виборчих дільниць. Відразу ж у соцмережах з'явилися повідомлення щодо порушення процедури голосування. Бюлетені видавали всім, хто бажав, — навіть громадянам Росії.

 

До речі, ще до оголошення результатів референдуму кримські банки вивісили оголошення, що з наступного дня вони переходять на російські рублі.

Не обійшлося і без одіозних спостерігачів. Серед міжнародних спостерігачів, котрі прибули до Криму на референдум, були представники і ультраправих, і ультралівих партій, наприклад, член угорського расистського «Йоббіка» Бела Ковач, Зоран Радончич, якому заборонений в'їзд до Канади через заперечення Голокосту, грек-сталініст Ангуракіс та інші.

Уже близько полудня кримська влада проінформувала, що явка склала близько 50%, а порушень під час голосування не зафіксовано. При цьому західні ЗМІ стверджували, що їх кореспондентів не пускають на виборчі дільниці.

А ближче до вечора стало відомо, що на позиціях в районі Армянська (північний Крим, Перекопський перешийок) встановлена ​​артилерія російської армії, яка контролює підступи до півострова з півночі.

За годину до закриття дільниць у Сімферополі вже почали святкувати «перемогу» РФ.

О 20:00 у Криму завершився незаконний референдум про статус півострова. Інформаційне агентство «Кримінформ» повідомило, що явка виборців перевищила 80%. Не дивно, що представникам ЗМІ було заборонено бути присутніми при відкритті виборчих урн і підрахунку голосів. Багатьох журналістів буквально виганяли з виборчих дільниць.

Уже через 15 хвилин після закінчення голосування були оприлюднені результати екзит-полів, згідно з якими, за приєднання Криму до Росії проголосували 93% виборців, а за статус автономії в складі України — 7%.

Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, посилаючись на власні джерела, заявив, що дійсна явка на референдум склала від 30 до 50% виборців, при цьому близько 99% кримських татар не голосували.

А тим часом на святковому концерті на центральній площі Сімферополя Сергій Аксьонов пообіцяв, що на наступний день, 17 березня, парламент автономії звернеться до президента Росії з проханням про анексування Криму до складу РФ.

...Подальша анексія півострова докорінно змінила звичне життя кримчан і зламала багато доль. Почастішали грабежі, вбивства, акти вандалізму, почалися зникнення проукраїнських активістів і судові розправи з людьми, що стали неугодними Кремлю.

Сьогодні кримчани часто скаржаться на погіршення умов життя, безробіття, зростання цін, недоступність медичного обслуговування...

Нагадаємо, Російська Федерація окупувала Крим в лютому-березні 2014 року, назвавши сфальсифікований референдум 16 березня «волевиявленням кримчан з приводу приєднання до РФ». Більшість країн світу не визнали Крим російським і ввели низку економічних санкцій. Для України Крим залишається тимчасово окупованою територією. Верховна Рада України офіційно оголосила 20 лютого 2014 року початком тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією. 7 жовтня 2015 року президент України Петро Порошенко підписав відповідний закон.

ФОТО: інтернет

QHA