КИЇВ (QHA) -

На посаду радника міністра культури України у справах Криму кримська татарка Есма Аджиєва була призначена 15 липня 2016 року. Їй уже вдалося реалізувати унікальний проект «Візерунки миру», в рамках якого була представлена ​​колекція декоративно-прикладного мистецтва. Спеціально для цього проекту кримськотатарські майстри та їхні учні реконструювали національні предмети побуту, чоловічі та жіночі костюми, ювелірні прикраси.

Про плани на 2017 рік Есма Аджиєва розповіла у бліц-інтерв'ю кореспонденту QHA.

QHA: Есма-ханум, в якому напрямку працюватимете 2017 року?

Е. Аджиєва: 2016 рік виявився дуже насиченим і плідним, але ще активнішим очікується 2017-й. Крім прикладної роботи, виконаної в рамках проекту «Візерунки миру», важливо і потрібно розвиватися в академічному секторі.

Активності на цей рік уже сформовані. Це продовження роботи над довгостроковою стратегією, підготовка номінації в ЮНЕСКО, вивчення, оцифровка, каталогізація предметів кримськотатарської культурної спадщини, що знаходяться в різних музеях Європи, популяризація кримськотатарської культури за кордоном — як невід'ємний елемент публічної дипломатії, робота над кримськотатарським контентом Вікіпедії та багато іншого.

QHA: Розкажіть про каталогізацію предметів кримськотатарської культурної спадщини. Чим продиктована ця діяльність?

Е. Аджиєва: Низка сумних подій, що випала на долю мого народу протягом двох століть, призвела до того, що знання про кримськотатарську культурну спадщину фрагментовані. Наше завдання — зібрати інформацію воєдино, отструктурувати і надати до неї широкий доступ, використовуючи сучасні інформаційно-комунікаційні технології. Це полегшить подальше вивчення і ревіталізацію знань про кримськотатарську культуру.

QHA: Нещодавно Ви спільно з керамистом Рустемом Скибіним та іншими кримськотатарськими майстрами презентували унікальний проект «Візерунки миру», над яким працювали протягом усього 2016 року. Чим важливий цей проект?

Е. Аджиєва: Наш проект це справді трансляція мирних ідей, свого роду елемент культурної дипломатії, яка завжди, споконвіку, була властива кримським татарам.

На думку дослідників, в умовах кризи і напруженої політичної обстановки культурне самовираження через творчість є дуже потужним об'єднавчим фактором у суспільстві.

Так, для нашої команди цей проект став місцем об'єднання, соціалізації та збереження етнічності кримських татар на материковій Україні.

Це був рік копіткої роботи, але нам вдалося своїми руками відтворити частинку Криму у серці України. Мені дуже хочеться, щоб Крим був у серці кожного українця. Завжди. І тільки так ми зможемо перемогти!

QHA: Розкажіть про створену колекції.

Е. Аджиєва: У колекції декоративно-прикладного мистецтва, зібраної в рамках даного проекту, велике майбутнє. Уже дві європейські країни очікують проведення днів кримськотатарської культури, і презентація колекції стане невід'ємною частиною їхньої програми. Крім того, ми плануємо показати експозицію в різних музеях України.

QHA: Ви прийшли на посаду позаштатного радника міністра культури України з питань Криму вже з готовою стратегією. Чи вдається її реалізувати?

Е. Аджиєва: Якщо поглянути на цей документ критично, то його можна назвати стратегічним планом дій. Крок за кроком нам вдається його втілювати.

Власне стратегія передбачає більший обсяг роботи і глибше вивчення та оцінку всіх процесів, які відбуваються сьогодні. Саме тому 2017 року буде приділено особливу увагу питанням формування повноцінної культурної стратегії, що відповідає європейським стандартам, із залученням міжнародних фахівців. Моє завдання об'єднати зусилля Міністерства культури, громадського сектора, культурних інституцій та зовнішніх незалежних експертів.

Спілкувалася Ольга Волинець

QHA