КИЇВ (QHA) -

Марш жінок "Досить терпіти!" відбувся у Києві 8 березня. Координувала акцію організація "Інсайт". До неї приєдналося близько десятка інших правозахисних організацій, таких як "Amnesty International", "Український жіночий фонд", "Positive Women" та інші. Активістки рушили організованою колоною з Михайлівської площі і пройшли центром Києва до будівлі КМДА на Хрещатику. В акції взяло участь декілька сотень людей.

— Сьогодні тут проходить феміністський марш, Марш жінок, які заявляють про те, що вони хочуть мати рівні права, і які проти насильства, з яким вони стикаються в усіх сферах свого життя. Також зараз тут присутня група контрманіфестантів, які прийшли зі своїми плакатами і поки висловлюють свою позицію мирно. Сподіваємося, так буде й далі відбуватися, — сказала кореспонденту QHA Світлана Малишева, представниця організації "Інсайт", координатор Фестивалю Рівності.

На акцію прийшли і опоненти зі своїми гаслами, які ратували за збереження традиційних цінностей і певного місця жінки в сім'ї та суспільстві.

— Ми прийшли підтримати акцію дівчат-традіціоналісток, які підтримують консервативні погляди. Це — наша сьогоднішня мотивація. Консервативні погляди, на нашу думку, дають можливість суспільству розвиватися і реалізовувати себе по-справжньому, — розповів кореспонденту QHA Богдан Ходаковський, лідер руху "Традиція і порядок".

Незважаючи на те, що Ходаковський запевнив кореспондента QHA, що їхня організація не радикальна і вони тут тільки для того, щоб захистити дівчат, незабаром агресивно налаштовані чоловіки спробували відібрати у активісток один з банерів. Молоді люди спортивної статури супроводжували колону Маршу всю дорогу, періодично в бік активісток долинали образи. Порядок під час проведення акції забезпечували 100 поліцейських.

Одним з пунктів, який був внесений до порядку Маршу, — ратифікація Стамбульської конвенції. Її підписання та імплементації — необхідна умова для євроінтеграції України. Стамбульська конвенція була підписана ще у 2011 році, але до цих пір ухвалена лише частково.

— Ми давно працюємо над ратифікацією Стамбульської конвенції, яка має працювати для того, щоб зменшити кількість домашнього насильства по відношенню до жінок і дітей. За статистикою, у 2017 році 600 жінок було вбито вдома у результаті домашнього насильства. Сьогодні ми тут для того, щоб нагадати депутатам, що популізм не пройде. Права жінок є, це наші життя і наше право на життя, — сказала Оксана Покальчук, директор "Amnesty International" в Україні.

Тільки кожна десята з постраждалих від домашнього насильства звертається за допомогою до поліції. Основна причина — упевненість жінки в тому, що правоохоронні органи їй не повірять і страх перед подальшими побоями.

За статистикою, щороку понад мільйон українок стикаються з фізичним і сексуальним насильством в сім'ї. Більше половини жінок хоч раз у житті відчули певні форми сексуального домагання. Майже третина з них відзначили, що злочинцем був начальник або колега.

Всупереч стереотипам, на Марші було досить багато чоловіків.

— Я за рівність між чоловіками і жінками і, в принципі за те, щоб ставлення було однаковим. Тому що в патріархальному суспільстві до чоловіків теж особливе ставлення, існує ціла низка правил, яким має бути "справжній чоловік". І якщо ти не вписуєшся у ці правила, то ти ніби стаєш "неправильним" чоловіком, а так не може бути. Як і не може бути однакових "правильних жінок", тому що всі люди різні. Тому я сюди прийшов як підтримати жінок у боротьбі за їхні права, так і висловити свою позицію про рівність як таку, без стереотипів і обмежень для всіх. Незважаючи на те, хто ти, що ти і як виглядаєш, — розповів кореспонденту QHA учасник акції Лесь.

На плакатах мітингувальників також можна було побачити гасла: "Квіти — клумбам, права — жінкам", "Стоп сексизм, гомофобія, трансфобія".

— Я прийшла сюди, 8 березня, тому що проблеми, які піднімає фемінізм, дуже актуальні для України на сьогодні, і особливо у зв'язку із активністю праворадикальних груп. Через це усі маргіналізовані групи відчувають себе у небезпеці, страждають від фізичних нападів з боку праворадикальних угруповань. Також важливо згадати, що цей Марш назвали Маршем жінок, опустивши слово "фемінізм" у назві, і це теж проблемне питання. Оскільки часто використовується така риторика, що в Україні слово "фемінізм" — нове, і потрібно говорити простіше. Але це — дуже важливе слово, без нього не беруться важливі повістки і проблеми маргіналізованих груп, — прокоментувала свою участь в акції Світлана.

Після закінчення Маршу невідомі напали на п'ятьох його учасників. Від побоїв постраждали дві жінки, також їх облили зеленкою.

Журналісту Богдану Новаку і ще одному учаснику акції розпорошили в обличчя перцевий газ. У декількох учасників Маршу силою відібрали і розтоптали плакати.

Фотокореспонденти QHA підготували репортаж з Маршу жінок.

Акції на захист прав жінок відбулися і в інших областях України. На феміністичному марші у Львові невідомі спровокували бійку. В Ужгороді учасниць акції за права жінок облили червоною фарбою, у результаті чого одна з них отримала хімічний опік очей.

Раніше QHA повідомляло, наскільки відрізняються зарплати жінок і чоловіків в Україні. У деяких областях ця різниця становить 70% на користь чоловіків.

QHA