КИЇВ (QHA) -

Після анексії Криму Російська Федерація активно почала застосовувати в агресії проти України гібридні методи війни. Однак це не тільки військова сила. Сьогодні інструменти пропаганди зачіпають досить масштабні аспекти — від культури, спорту, грошей, кіномистецтва до міжнародних майданчиків, які Росія використовує для легітимізації статусу «російського» Криму, де головними споживачами є, перш за все, самі громадяни цієї країни.

Щоб інтегрувати окупований півострів у своє правове поле, з 2014 року Росія прийняла більше 2 тисяч законодавчих актів, при цьому порушивши 407 міжнародних і двосторонніх договорів з Україною. За словами першого заступника міністра інформаційної політики України Еміне Джапарової, відсутність відкритих бойових дій у Криму і міф про «исконно русскую территорию» стали одними з пріоритетних тем російської пропаганди як у самому Криму, так і на міжнародних майданчиках.

Тут відзначаються неодноразові спроби Кремля створити певне коло «друзів Криму». До такого діалогу постійно запрошуються іноземні делегації, правомірність яких ставиться під сумнів. Серед них — проведений у квітні 2017 року «Міжнародний економічний форум у Ялті», де повідомлялося про участь бізнесменів і політиків з Німеччини, Великобританії, Італії, Греції та Кіпру.

Незаконне відвідування Криму спостерігається з початку окупації півострова. Найчастіше ці поїздки мають негативні наслідки для самих візитерів. Наприклад, після візиту до Криму у липні цього року з поста віце-прем'єра групи Європейської народної партії в ПАРЄ був звільнений французький депутат Тьєррі Маріані.

— Це один із інструментів, проте мені здається, що він не є достатньо ефективним. Оскільки політика невизнання окупації Криму підтверджена як мінімум кількома основними резолюціями ООН і Генеральної Асамблеї, — зазначила сьогодні на прес-конференції в Києві Еміне Джапарова.

Ще одним інструментом громадської легітимізації Криму є гроші. Мільйонними тиражами після окупації в реальний грошовий оборот вийшли монети і банкноти, присвячені кримській тематиці. Зокрема, у 2014 році з'являється монета номіналом 10 рублів з картою Криму і окрема — з містом Севастополем, у 2015 році — банкнота номіналом 100 рублів і 5-ти рублева монета, присвячена відразу декільком історичним подіям 1941—1945 рр., у 2016 році виходить серія «Міста військової слави» також номіналом у 5 рублів. З 12 жовтня 2017 року в Росії була введена в обіг купюра номіналом 200 рублів з пам'ятками Севастополя.

Також одним із способів масового впливу на свідомість людей залишається кіноіндустрія. Після анексії російським кіновиробництвом були зняті 10 стрічок, які знімалися у Криму, або про Крим. Це — «Крим», «Крим. Небо Батьківщини», «Канікули президента», «Мурка», «Братства», «Вікінг», «Скіф», «Чудо в Криму», «Першокласники з Криму», «Фрязі. Туман, виліплений в образ» і «Рай» відомого режисера Андрія Кончаловського, яка, незважаючи на зйомки на окупованому півострові, у 2016 році потрапила на Каннський кінофестиваль.

Всі міфи, використовувані російською пропагандою, активно транслюють і засоби масової інформації. На сьогоднішній день українським ресурсом StopFake зафіксовано понад тисячу випадків перекручених інформаційних матеріалів і заміток про Крим та Україну.

— Якщо подивитися на топ-5 фейків про Крим, то там на першому місці, звичайно ж, буде тема відвідування півострова якимись міжнародними делегаціями. Це робиться для показу активної міжнародної уваги до Криму та активного відвідування Криму іноземними депутатами. Всі вони не є офіційними, і не можуть ними бути. Як правило, вони нікого, крім себе, там не уявляють... Але все ж неважливо, хто приїхав насправді та що там відбувається, головне, як про це написати і як це показати. Російська пропаганда з цим, в принципі, справляється. Це все уявні конструкти, — розповів головний редактор StopFake Євген Федченко.

Друга улюблена тема російської пропаганди — це тема санкцій, де використовується інструмент підміни поняття причин введення цих санкцій міжнародним співтовариством.

— Тут підкреслюється важливість Донбасу. В принципі, простежуються спроби донести думку, що Крим нібито є несуттєвим для санкцій, і як тільки буде вирішена проблема Донбасу, то всі санкції будуть зняті, адже Крим не є частиною санкцій пакета. Це дуже цікавий наратив, оскільки окупація Криму є головним чинником прийняття санкцій, — додав він.

За словами Федченка, такі категорії фейків покривають одночасно кілька аудиторій, у тому числі українську та зарубіжну. Тому для України сьогодні принципово важливо не дати цим міфам і фейкам про Крим проникнути в український дискурс.

QHA