КИЇВ (QHA) -

Біля посольства Російської Федерації сьогодні відбулася акція-перформанс проти руйнування в окупованому Криму історичної та культурної спадщини кримських татар, пам'ятки архітектури — Ханського палацу. Організаторами акції виступили громадська організація "КримSOS", Меджліс кримськотатарського народу і ДП "Кримський дім".

— Коли на чужу землю приходять окупанти, вони роблять все, щоб вбити історичну пам'ять народу, на землі якого вони прийшли. Росія у відношенні до Криму демонструє це вже більше, ніж 235 років. Земля, яка свого часу була знаменита своїми унікальними будівлями і пам'ятниками архітектури, була перетворена за роки колоніального володіння Росії в пустелю, а сам кримськотатарський народ був витіснений. Ми намагалися зробити все, щоб цей архітектурний пам'ятник кримськотатарського народу, який зберігся, і далі міг демонструвати всьому світу культуру народу, історію, його значимість всьому світу. Ми співпрацюємо з ЮНЕСКО та Міністерством закордонних справ для його збереження, — прокоментував акцію голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

Активісти провели перформанс, під час якого люди в масках Володимира Путіна і Сергія Аксенова замазували бетоном макет Ханського палацу. Організатори пояснили: акція показує, що замість реставрації насправді відбувається знищення палацу.

— Перш за все важлива інформаційна підтримка, потрібно, щоб в усьому світі знали, що знищується історична спадщина кримських татар. Через так звані ремонти втрачається автентичність культових споруд Ханського палацу та інших споруд, які знаходяться зараз на окупованих територіях. Ще важлива правова підтримка, щоб всі незаконні дії, які здійснює окупаційна адміністрація, було задокументовано і розглянуто в суді. І ще потрібно стежити, щоб окупант не знищував інші архітектурні пам'ятники Криму та культові споруди, — сказав кореспонденту QHA муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саід Ісмагілов.

Активісти підготували петицію на захист пам'ятки архітектури світового значення. Бажаючі можуть підписати її в офісах організацій, які проводили сьогоднішню акцію: Меджлісу, "Кримського будинку" і організації "КримSOS". Підписану петицію передадуть в ЮНЕСКО.

— Кожен може допомогти зберегти Бахчисарайський палац. Можна звернути увагу своїх друзів і колег на те, що там відбувається, звернутися до знайомих за кордоном, підписати петицію на захист Ханського палацу. Це досить прості кроки, які можуть допомогти привернути увагу до проблеми. І виходити на подібні акції, звичайно. В Україні більше говорять про порушення прав людини в Криму, але також важливо пам'ятати про те, що йде фактично знищення культури кримських татар для того, щоб стерти їх з лиця землі, з історії півострова, — сказала кореспонденту QHA Таміла Ташева, співзасновник громадської організації "КримSOS".

Нагадаємо, у листопаді 2017 року Міністерство культури України звернулося до Міжнародної Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) та Міжнародного центру вивчення питань збереження і відновлення культурних цінностей (ICCROM) з проханням у черговий раз вимагати від Російської Федерації припинити знищення українського культурної спадщини на території окупованого Криму.

Також відомство зажадало від влади Росії негайного припинення робіт, що ведуть до руйнування Ханського палацу.

Активно долучилася до захисту Хан-Сарая і кримськотатарська діаспора, яка проживає в різних країнах світу.

QHA