КИЇВ (QHA) -

Прокуратура АР Крим в першому кварталі цього року проведе на Херсонщині виїзні прийоми для кримських переселенців і кримчан, на яких громадяни зможуть повідомити про вчинення з боку окупаційної влади воєнних злочинів та злочинів проти людяності, інших порушень конституційних прав громадян України на території окупованого Криму. Перший прийом — в Генічеську — відбудеться вже наступного тижня.

Прес-секретар прокуратури Автономної Республіки Крим Тетяна Тихончик розповіла агентству QHA, що під час виїзного прийому до прокуратури АРК можуть звернутись громадяни, що проживають в АРК і щодо яких були вчинені злочини чи вони зазнали порушення своїх прав, і які хочуть, щоб прокуратура розпочала кримінальне провадження. Також на виїзний прийом можуть прийти і надати інформацію ті громадяни, хто став просто свідком якогось порушень прав людини, політичних переслідувань чи інших подібних злочинів з боку окупаційної влади в Криму.

— Йдеться не про побутові злочини, а про злочини з боку органів влади держави-окупанта по відношенню до населення на окупованій території. Скажімо, щодо незаконного відчуження власності, або пошкодження майна. У разі утисків за політичними, етнічними чи релігійними ознаками, це може бути порушення трудового законодавства, порушення щодо права на освіту, мовні питання тощо.

Прес-секретар ствердно відповіла на уточнююче запитання — чи можуть звернутись до прокуратури АРК кримчани, у яких окупаційна влада відібрала, приміром, земельні ділянки для забезпечення будівництва так званого "Кримського мосту" або ті, у кого вилучили ділянки під Севастополем на узбережжі для військових потреб російського Міноборони. Так само варто повідомляти про факти відмови в навчанні рідною мовою в Криму, що стосується переважно обмеження навчання українською мовою, або про політичні переслідування, до яких масово вдається окупаційна російська влада стосовно кримських татар

Прийом не буде анонімним — ті, хто звертатимуться повинні будуть надати документи, що засвідчують особу, а у разі потреби — і інші документи. В прокуратурі АРК розуміють побоювання мешканців тимчасово окупованого Криму що у разі витоку інформації, вони можуть зазнати репресій в Криму. Однак зауважують, що гарантують конфіденційність персональних даних тих, хто звертається до них.

— Щодо документів, зрозуміло, бажано, щоб людина надала український паспорт. Однак, хоча ми і не визнаємо документи, видані окупаційною владою, але громадяни, які народились на території Криму і мають в наявності лише російський паспорт, також можуть звернутися до прокуратури АРК. Безпека і збереження персональних даних ми гарантуємо.

Тетяна Тихончик нагадала, що прокуратура АР Крим, яка наразі розташована в Києві, а також її відділення на Херсонщині проводять постійний прийом громадян. За її словами, торік прокуратура АРК ініціювала та провела виїзні прийоми громадян в 7 областях України, де проживає найбільша кількість переселенців з Криму.

А цього року виїзні прийоми в першому кварталі вирішено провести в містах Херсонщини, які найближче розташовані до адміністративної межі з окупованим Кримом, щоб полегшити можливість звернення до прокуратури АРК не лише переселенцям, але й тим кримчанам, які зараз проживають в окупованому Криму. Українське законодавство вимагає, щоб керівники та посадові особи органів державної влади проводили особистий прийом громадян (ст. 22 закону «Про звернення громадян»), однак через російську окупацію працівники прокуратури АРК позбавлені можливості спілкуватись із українськими громадянами безпосередньо в Криму. Тому таке спілкування розширюється в області, яка найбільше наближена до Криму, говорить Тетяна Тихончик.

— Подібні виїзні прийоми були у нас і торік. Це була ініціатива прокурора Гюндуза Мамедова — зробити виїзні прийоми громадян там, де проживає найбільше переселенців з Криму. Цього року вирішили провести прийоми в тих містечках Херсонщини, які розташовані ближче до адмінмежі. В тому числі в Каланчаку і Чаплинці, де знаходяться однойменні пункти пропуску.

У першому кварталі 2018 року прокуратура АРК проведе на Херсонщині по два виїзні прийоми на місяць: 12-го та 19-го січня в м.Генічеськ; 16-го та 23-го лютого в Чаплинці; 16-го та 23-го березня в смт Каланчак. Уточнити інформацію та записатись на прийом можна за тел.: (044) 596 73 57, (097) 50 98 980, (097) 292 93 25.

Торік в листопаді так званий "уряд Севастополя" прийняв розпорядження про вилучення для потреб міста земельних ділянок і нерухомості у районі Балаклавської бухти. Йдеться про всі причали і земельні ділянки на східному березі Балаклавської бухти, що розташовані поблизу них, які на даний момент знаходяться у приватній власності та використовуються на правах оренди.

В грудні минулого року Генеральна асамблея ООН прийняла оновлену "кримську резолюцію", в якій міститься вимога до російської окупаційної влади виконати проміжне рішення Міжнародного суду ООН та припинити політично вмотивовані утиски кримськотатарської та української спільноти в Криму, забезпечити дотримання їх прав на освіту рідною мовою.

QHA