КИЇВ (QHA) -

Залучити внутрішньо переміщених осіб до активної участів в процесах децентралізації, до повноцінної діяльності в територіальних громадах можливо, лише внісши відповідні зміни до законодавства щодо діяльності.

Як передає кореспондент QHA, про це заявила радниця з питань внутрішньо переміщених осіб у Харківській області програми «Радник з питань ВПО» Ольга Аверіна в ході брифінгу в УКМЦ  на тему «Перспективи інтеграції внутрішньо переміщених осіб в об'єднані територіальні громади та врахування політики децентралізації під час розробки стратегічного плану інтеграції ВПО».

Ольга Аверіна звернула увагу, що зараз закони України, які регламентують діяльність об’єднаних територіальних громад, не містять жодних положень про внутрішньо переміщених осіб. При тому, що реформа децентралізації є новою для України, однак з її початком у 2015 році в країні вже було багато людей із соціальним статусом ВПО. Зараз в Україні існує 665 ОТГ, кількість населення яких складає близько 6 млн осіб. Області, які постраждали від конфлікту, та ті, що найбільше прийняли ВПО, такі як Харківська, Луганська і Донецька, мають найнижчу частку в загальній кількості ОТГ. Так, у Харківській області утворено 12 ОТГ, у Луганській — 8 і в Донецькій — 9. Це дуже маленька кількість, вони налічують загалом до 300 тисяч осіб, зауважує радник.

За її словами, для залучення ВПО як ресурсу об’єднаних територіальних громад необхідні термінові зміни та доповнення до законів України «Про місцеве самоврядування», «Про добровільне об’єднання територіальних громад», «Про співробітництво територіальних громад». Зокрема, Ольга Аверіна зазначила, що наразі ВПО не входять до Єдиного реєстру територіальних громад, у цей реєстр включена невелика кількість людей, яка змогла придбати житло і змінити свій статус. Без прописки переселенці не можуть бути занесені до єдиного реєстру мешканців об’єднаних територіальних громад і, таким чином ОТГ позбавлені права отримувати державні субвенції на основні соціальні статті, виходячи з реальної кількості людей, що живуть у громаді. Вона також звернула увагу, що спроба перекласти на місцеві бюджети виплату пільг та субсидій до того, як необхідні зміни щодо ВПО будуть внесені в законодавство, може створити додаткову соціальну напругу.

— Ця категорія людей /ВПО/ не враховується в таких основних субвенціях держави як на освіту та медицину. Якщо б ми враховували кількість ВПО, ми б змогли збільшити субвенцію для дошкільних навчальних закладів, для загальноосвітніх закладів. Ми розглядали бюджет на наступний рік. Що нас занепокоїло – це спроба перекласти на місцеві бюджети виплату пільг та субсидій. ВПО є отримувачами пільг та субсидій, і ми не впевнені, що всі ОТГ за власний рахунок зможуть покрити ці витрати. Це може створити додаткову суспільну напругу серед ВПО.

Говорячи про інтеграцію внутрішньо переміщених осіб в місцеві громади, Ольга Аверіна зауважила, що необхідно зважати й на ті позитиви, які несуть громаді переселенці.

— Хочемо зазначити — досі ніхто не переймався питанням — який ресурс несуть ВПО для приймаючих громад, а він є дуже значним. Оскільки приймаюча громада може отримати в особі ВПО той ресурс, який вона не мала до того, — і в сфері медичини, і в сфері освіти, і в земельних питаннях.  Цей потенціал є нереалізованим.

Начальник Управління з питань внутрішньо переміщених осіб та гуманітарного співробітництва Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України (МТОТ) Ірина Калупаха розповіла, що Уряд схвалив нову Стратегію інтеграції внутрішньо переміщених осіб та впровадження довгострокових рішень щодо внутрішньо переміщених осіб на період до 2020 року. Стратегія покликана не лише сприяти вирішенню ключових проблем переселенців, але й врахувати інтереси приймаючих громад.

— Метою стратегії та її ключовими цілями є забезпечення для ВПО права на житло, права власності, пенсійне та соціальне забезпечення, конкуренції на ринку праці, права на освіту, медичне обслуговування, виборчі права, а також підтримка об’єднаних громад у процесі інтеграції внутрішньо переміщених осіб… Ми намагались виписати цей документ так, щоб враховувати не тільки потреби внутрішньопереміщених осіб, а й справедливі вимоги представників приймаючих громад.

За словами Ірини Калупахи, основною метою Стратегії є інтеграція ВПО в місцеві громади. Задля цього, зокрема, планується відходити від місць компактного проживання переселенців та намагатися забезпечувати ВПО хоча б тимчасовим житлом. Для прикладу вона назвала проект із забезпечення ВПО житлом "50х50", чи спрямування субвенцій на Донеччину і Луганщину, де житло буде розподілене за бальною системою.

— Приклад Грузії свідчить, що досвід із місцями компактного проживання ВПО є негативним, бо ці місця перетворюються на своєрідні гетто. А наша ціль — інтегрувати ВПО у територіальні громади, щоб вони почували себе мешканцями цієї громади, не дискримінувати їх, щоб вони були повноцінними в цій громаді та почувались самодостатніми, — говорить представниця МінТОТу.

Проблемні питання інтеграції ВПО до ОТГ будуть враховані в Плані заходів з реалізації стратегії, основою для якого стануть напрацювання програми програмою «Радник з питань ВПО».

Радниця з питань ВПО Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та ВПО України програми «Радник з питань внутрішньо переміщених осіб» Анастасія Одінцова зазначила, що однією з найскладніших проблем для ВПО є житлова та пенсійна.

— Звичайно, найбільш складним питанням зараз є житло. Нещодавно стартувала програма "50х50", і ВПО зараз подали свої документи на цю програму, однак ми розуміємо що програма не вирішить більшості питань, тому в Плані заходів будуть розроблятися питання, які вирішуватимуть житлову проблему.  

Також одне з головних питань — пенсійне забезпечення, тому що багато ВПО вже давно інтегрувалися в громади, але не можуть отримувати пенсію на загальних підставах. Це одна з найбільш кричущих проблем і зараз є дуже багато судових позовів з цього приводу. Ми будемо над цим працювати

Анастасія Одінцова також наголосила, що можна сподіватись на реальне вирішення проблем, зокрема, й тому, що при розробці Стратегії МінТОТ активно консультувався з громадськістю і були враховані пропозиції та побажання, в тому числі і самих ВПО.

Як повідомлялось, станом на кінець вересня в Україні на обліку перебували 1 мільйон 592 тисячі 982 переселенців з анексованого Криму та зони АТО. Україна займає 9-е місце в світі за кількістю внутрішньо переміщених осіб.

QHA