КИЇВ (QHA) -

Незважаючи на те, що вже минуло майже 10 днів відтоді, як не діє Ч.1 Постанови №1035, правозахисники фіксують і констатують повне ігнорування рішення суду з боку митної служби. Прикордонники, які здійснюють контроль на пропускних пунктах «в'їзду-виїзду» на адмінмежі з окупованим Кримом, продовжують перешкоджати громадянам України, які намагаються вивезти свої речі з Криму. Про це у п'ятницю, 23 червня під час прес-конференції у Києві заявила юрист Української Гельсінської спілки з прав людини Дар'я Свиридова, передає кореспондент QHA.

— Митна служба ігнорує той факт, що було прийняте рішення про незаконність і скасування цього обмеження, визначеного постановою №1035, і продовжує перешкоджати громадянам України у перетині адмінмежі з особистими речами, сказала вона.

За словами Свиридової, дана ситуація є грубим порушенням прав людини, а також демонструє повну неповагу митної служби України до судової гілки влади.

— Ми хочемо нагадати нашій митній службі, що рішення суду є обов'язковими для виконання на всій території України. І більше того, за невиконання судових рішень службовими особами передбачена кримінальна відповідальність.

Причина невиконання даного рішення суду правозахисникам незрозуміла. З деяких припущень фігурує бажання деяких прикордонників зберегти певні корупційні схеми, випадки яких раніше були помічені УГСПЛ.

Адвокат і позивач у справі про оскарження Постанови КМУ №1035 Юлія Лісова звернула увагу на те, що дана постанова порушує не тільки право володіти майном і розпоряджатися ним, воно торкнулося такі права, закріплені у Конституції України та в міжнародних актах, як вільно переміщатися і вибирати місце проживання, а також не бути дискримінованим.

Перший заступник міністра з питань окупованих територій та ВПО Юсуф Куркчі, який також взяв участь в обговоренні даної проблеми, наголосив, що ще за тиждень до самого засідання суду відомством відповідної комісії було запропоновано зміни до постанови, однак вони були направлені на доопрацювання.

Заступник міністра висловив надію на те, що найближчим часом запропоновані зміни будуть внесені і всі перепони, які сьогодні існують на законодавчому рівні для кримчан, будуть зняті.

— Я хочу вибачитися перед нашими громадянами, які планували переїзд з окупованого Криму. На жаль, ми, як держава, не встигли їм надати ті умови, які могли б сприяти вільному переїзду... Сподіваюся, що це рішення суду посприяє якнайшвидшому прийняттю Кабінетом Міністрів змін до Постанови №1035, тому що часу відправляти на доопрацювання вже немає. Сподіваюся, що найближчим часом всі перепони будуть зняті, заявив Юсуф Куркчі.

Резюмуючи обставини, правозахисники винесли кілька рекомендацій кримчанам, які сьогодні намагаються вивезти своє майно:

► Обов'язково візьміть письмовий варіант відмови від представників митної служби з поясненням причин відмови.

► Зверніться до правоохоронних органів зі скаргою про невиконання службовими особами рішень суду.

► Зверніться по прямій лінії до приймальні УГСПЛ у Херсоні за безоплатною правовою допомогою за телефоном: +380 (066) 883 11 49

Юсуф Куркчі, у свою чергу, попросив кримчан — громадян України, які бажають перевезти свої речі, дочекатися, коли зміни будуть внесені до Постанови, а сама вона буде розглянута на засіданні Кабінету Міністрів.

ФОТО: REUTERS

QHA