МІНСЬК (QHA) -

Затримавши групу правозахисників в офісі «Вясна», влада Білорусі фактично зірвали моніторинг масових акцій протесту у Мінську. Про це правозахисники заявили під час брифінгу для преси в Українському кризовому медіацентрі, передає кореспондент QHA.

Представник Організації міжнародного партнерства з прав людини Світлана Валько, яка виступала першою, акцентувала на тому, що під час утримування у спортзалі РВВС основної групи правозахисників, які прибули для моніторингу до столиці Білорусі, мінські силовики займалися придушенням мирних акцій протесту на вулицях міста.

— Ми бачимо в цьому патерн, який проявляється в атаці на інших протестувальників, які прийшли на мітинг. Зараз вони затримуються просто на вулицях їх хапають, застосовують до них різні види насильства та відправляють у міліцейські відділки. Ми вважаємо, що спостерігачі були затримані з конкретною метою  зашкодити якісному моніторингу мирних зборів і дій силовиків.

Правозахисниця КримSOS Євгенія Андріюк розповіла про затримання в офісі «Вясна», підтвердивши, що метою затримання був зрив міжнародного моніторингу протестів у Мінську. Вона зазначила, що крім правозахисників, у спортзалі, де їх утримували, також були і місцеві активісти та звичайні громадяни Білорусі, які були схоплені просто на вулиці.

— Нас усіх поклали на підлогу, нічого не пояснювали, кричали. Нас протримали в офісі близько години, заборонили користуватися телефоном. Обвинувачень не висували. Дозволяли приймати ліки і пити. Пізніше перевезли до РВВС і утримували у великому спортивному залі. Крім правозахисників, там утримували і учасників акцій і просто людей з вулиць, які були затримані в центрі міста. Після маршу всіх відпустили, там залишилося кілька затриманих активістів... Виходить, сам момент акції ми не бачили і не зафіксували.

Марія Квіцинська розповіла про поточну ситуацію у столиці Білорусі. За її твердженням, вулиці Мінська патрулюють силовики і масово затримують людей, відвозячи їх до РВВС на автозаках.

 По всьому місту їздять автозаки, в які практично не вибірково хапають людей і везуть до РВВС. Коли ми їхали до РВВС, бачили, що на всіх перехрестях стоять силовики. Центр міста заблокований, відбуваються масові затримання.

Керівник організації КримSOS Таміла Ташева анонсувала акцію солідарності з громадянами Білорусі та правозахисниками 26 березня о 18.00 біля посольства Білорусі у Києві.

— Ці процеси на пострадянському просторі стосуються кожного з нас. Завтра буде акція солідарності з правозахисниками і громадянами, які борються з тим режимом. Всі, хто може, приходьте на акцію. Багато затриманих сьогодні правозахисників, які приїхали для моніторингу, поїдуть через кілька днів, а правозахисники, які там перебувають постійно, залишаться і продовжать свою роботу. Нам необхідно постійно приділяти увагу тому, що відбувається у сусідній країні і допомагати їм по можливості. Спасибі їм за роботу і мужність. Ще раз закликаю всіх прийти завтра під посольство Білорусі.

Нагадаємо, як повідомляло QHA, у Мінську 25 березня о 12:00 місцеві силовики затримали двох співробітниць організації КримSOS Євгенію Андріюк та Марію Квіцинську, які перебували у складі міжнародної спостережної місії International Partnership for Human Rights.

Співробітників місії заблокували в офісі організації «Вясна» бійці ОМОНу, з ними були іноземні журналісти, місцеві та іноземні правозахисники. Всього затриманих у приміщенні виявилося 57 осіб. Пізніше їх відвезли до РВВС, де утримували ще деякий час.

Правозахисники і журналісти були відпущені, коли у Мінську закінчилася акція, приурочена до 99-ї річниці проголошення Білоруської Народної Республіки.


ФОТО: інтернет

QHA