КИЇВ (QHA) -

Провідні правозахисні та громадські організації України виступили зі зверненням у зв'язку зі справою кримського татарина Руслана Зейтуллаєва, який незаконно утримується Російською Федерацією з політичних мотивів у місцях позбавлення волі. Відповідну заяву було опубліковано вчора, 18 квітня, на сайті платформи LetMyPeopleGo.

У зв'язку з оголошеним Русланом два тижні тому голодуванням є підстави вважати, що його життя і здоров'я — у небезпеці, відзначається в повідомленні.

— Ми вкрай стурбовані як станом Руслана, так і відсутністю резонансу і належної реакції на його голодування, а також стрімким зростанням списку кримських татар, яких заарештовують за політичними мотивами у Криму, позбавляючи права на свободу віросповідання. Тому звертаємося до світової спільноти та української влади з низкою прохань і сподіваємося на вашу підтримку.

Правозахисні організації вимагають від Європейського Союзу зробити політичну заяву за фактом голодування кримського татарина, від міжнародних організацій — забезпечити моніторинг судових засідань у справі Зейтуллаєва, від української влади — рішенням Ради національної безпеки і оборони створити центр, який би здійснював ефективну координацію роботи різних державних органів і громадянського суспільства для звільнення і підтримки незаконно утримуваних Росією громадян України.

Під заявою підписалися сім українських організацій: Українська Гельсінська спілка з прав людини, Центр громадянських свобод, Центр інформації про права людини, Кримська правозахисна група, Громадська організація КримSOS, Медійна ініціатива за права людини, ГО Euromaidan Press.

Як повідомляло QHA, 4 квітня Руслан Зейтуллаєв оголосив безстрокове голодування в знак протесту проти несправедливого ставлення до кримських татар в окупованому Криму. За даними правозахисників, голодування «мокре» — Руслан п'є чай без цукру. Зараз Зейтуллаєв знаходиться в Ростові-на-Дону, де відбувається перегляд його справи. Він звинувачується в організації осередку «Хізб ут-Тахрір» у Криму.

Адвокат Еміль Курбедінов, який 14 квітня зміг відвідати свого підзахисного, повідомив, що у Руслана Зейтуллаєва вже виникли складнощі зі здоров'ям. Кримський татарин за 10 днів втратив шість кілограмів і насилу говорить.

Крім того, до Зейтуллаєва досі не пускають українського консула. Міністерство закордонних справ України направило ноту протесту Російській Федерації з вимогою надати українському консулу доступ до громадянина України.

За рішенням апеляційної інстанції справа Руслана заново переглядається Північно-Кавказьким окружним військовим судом. Наступне засідання, під час якого відбудуться дебати сторін, призначене на п'ятницю 21 квітня. Руслану Зейтуллаєву загрожує до 15 років позбавлення волі.

 ФОТО: інтернет

QHA