КИЇВ (QHA) -

Державі потрібно змінити своє ставлення до внутрішньо переміщених осіб, зокрема, переселенці з Криму і Донбасу, учасники антитерористичної операції повинні отримати новий статус, який буде визнаний державою.

Про це заявила Наталія Целовальниченко, керівник Луганської правозахисної групи на прес-конференції сьогодні в Києві, передає кореспондент QHA.

— Основною проблемою зараз є те, що ВПО та учасники АТО повинні отримати новий статус, який буде визнаний державою. Це статус найпостраждалих людей у результаті збройного конфлікту на Сході України від агресії Російської Федерації.

Целовальниченко також зазначила, що без цього статусу не може бути повного відновлення прав всіх постраждалих.

— Переселенці не можуть бути адаптовані та інтегровані в місцевих громадах. Зараз вони виділені в окрему соціальну групу. Окремо йде соціальне забезпечення, окремо — законодавчі акти про їхнє пересування. Все створено для того, щоб внутрішньо переміщені особи не відчували себе повноцінними громадянами України.

Правозахисники заявили, що ними вже розпочато кампанію з метою визнання державою особливого статусу переселенців.

— Типові документи вже розроблені, відповідно чого буде можливо отримати цей статус.

Окремо Целовальниченко зазначила, що постраждали в результаті дій Росії не тільки 2 млн внутрішньо переміщених осіб, а й всі громадяни України.

— Кожен українець, який платив військовий збір, може запитати, куди ж поділися його гроші та попросити їхнє відшкодування.

Правозахисники відзначають, що не ясно, куди поділися кошти, виділені переселенцям від різних міжнародних організацій, внаслідок чого за доцільне буде введення аудиту отриманих міжнародних засобів.

Також активісти виділили й інші проблеми, з якими доводиться стикатися громадянам України, які змушені були покинути окупований Крим, а також непідконтрольні території Луганської та Донецької областей, зокрема, неможливість голосувати на виборах, відсутність соціальної програми забезпечення житлом, труднощі з отриманням пенсії.

— Порушуються права переселенців відносно житла. Зараз відкриті вже десятки кримінальних справ з цього приводу.

Раніше QHA повідомляло, що щонайменше 1,6 млн громадян України стали вимушеними переселенцями з 2014 року в результаті російської збройної агресії на Донбасі та окупації Криму.

QHA