КИЇВ (QHA) -

На сьогоднішній день анексований Крим є одним із найбільш небезпечних місць у світі для роботи журналістів. Ситуація зі свободою слова на півострові гірше, ніж у Росії, яка його окупувала, або Білорусі — він виявився на одному рівні з Туркменістаном.

До повного придушення прав журналістів і згортання свободи слова в Криму причетні щонайменше 60 осіб — 10 організаторів і 50 виконавців. Українські правозахисники підготували список «душителів свободи слова в Криму», який був представлений 3 березня на прес-конференції в Києві.

Інформація про осіб, причетних до репресій відносно журналістів, збиралася більше півроку. Базу можна розділити на кілька категорій — російські та кримські чиновники, представники кримської «самооборони», співробітники силових і правоохоронних органів, громадські діячі.

— При аналізі ми звертали увагу на різні види порушень — це і кримінальні справи, які були відкриті проти кримських журналістів, незаконні затримання, обшуки, арешти, випадки фізичного насильства щодо журналістів, вилучення та пошкодження їх майна і техніки, захоплення редакцій, відмови в реєстрації або перереєстрації і так далі, — розповіла глава правління Центру інформації про права людини Тетяна Печончик, передає кореспондент QHA.

Мета такого списку, як зазначають правозахисники, — привернення уваги в Україні та на міжнародній арені до абсолютного згортання свободи слова в Криму, а також боротьба з безкарністю, залучення зловмисників до правової відповідальності та відкриття на них кримінальних справ на материку.

— Ми сподіваємося, що, даючи чіткий сигнал кожному, хто переслідує журналістів у Криму і тим або іншим чином обмежує свободу слова чи мислення, ми досягнемо певного превентивного або стримуючого ефекту, щоб ці люди двічі думали перед тим, як почати це робити, — повідомила Печончик.

Даний список буде переданий до прокуратури Автономної Республіки Крим, яка повинна провести розслідування і відкрити кримінальні провадження стосовно фігурантів списку.

Крім цього, правозахисники сподіваються, що влада України також зверне увагу на цей перелік душителів свободи слова та введе персональні санкції проти них.

— У списку є як громадяни Росії, так і України. Для громадян Росії — це, можливо, санкції на території України в разі, якщо у них тут є якесь майно, якщо їх можна якось покарати. Для українців — це кримінальний кодекс, — зазначила радник Міністра інформаційної політики України щодо Криму Юлія Каздобіна.

У списку фігурують прізвища міністра внутрішніх справ Росії по Республіці Крим Сергія Абісова, «глави ради міністрів Республіки Крим» Сергія Аксьонова, «глави державної ради Республіки Крим» Володимира Константинова, «екс-прокурора» Криму Наталії Поклонської та інших.

QHA