КИЇВ (QHA) -

Після звинувачень у підготовці терактів і арешту Героя України нардепа Надії Савченко єдиною реакцією політиків в Україні стала подяка спецслужбам і силовикам за виконану роботу. При цьому експерти відкрито говорять, що парламент став мішенню російських спецслужб, а значить, найближчим часом українцям варто очікувати більше інформації про підготовку провокацій. Все це виглядає сумно на тлі того, що вже чотири роки в країні немає позитивних новин і, по суті, суспільство перестало ділити світ на чорне і біле.

QHA поговорило з експертом Володимиром Цибулько про те, яким буде рік перед виборами в Україні і чого варто очікувати українцям після арешту Савченко.

Після скандалу з Савченко багато експертів почали говорити про те, що в Україні варто розширити повноваження спецслужб і посилити їх за допомогою нових кадрів і матеріальної підтримки. При цьому, якщо розмови стануть реальністю, ситуація з дотриманням прав людини, яка залишається в Україні на низькому рівні, потенційно може погіршитися.

— Треба подумати про введення під час виборів спеціального режиму несення служби, схожого на антитерористичну операцію, але при цьому не забувати про формування громадської підтримки українських силовиків, адже зараз українські політики і ветерани починають розпалювати істерію про те, що поліція та СБУ залишилися незмінними з часів Януковича, але це не так. Якщо ми хочемо досягти успіху в питанні протидії тероризму, то треба підтримувати атмосферу довіри. У кожному суспільстві є ліві ідеї. Раніше їх називали "махновщиной", а тепер лібертаріанство — самоврядуванням без державних інститутів. Дозріло до такої ідеї наше суспільство? Звичайно, запит серед людей на таку ідею є, але ми є сусідами з великим авторитаризмом — підкреслив він.

Інструменти, якими сьогодні користується Україна в боротьбі з російською агресією, схожі на ті, які використовувала Британія за часів Другої світової війни, але між ними існує і велика різниця.

— У них не було сусідства з ворогом. Тоді вся Європа була поглинена авторитаризмом. Зараз у Путіна є ідея змусити світ авторитаризуватися, щоб у цивілізованих країн не було претензій. Але Україна не піддається на це — розповідає Цибулько.

Більшість, орієнтована на цивілізований світ — головна причина відсутності авторитаризму в Україні, але навіть наявність даного прошарку українців не знімає питання з порядку денного.

— Якщо реваншистські ідеї будуть переважати, то суспільство почне змінюватися і рятуватися авторитаризмом. У такому випадку Росія проковтне нас, і Путіна цей варіант цілком влаштує. Один раз ми захистили себе, вдруге не зможемо, — підкреслює експерт.

Посилення повноважень силовиків експерт закликає провести у цивілізованому форматі, і говорити лише про антитерористичну діяльність, а не про втручання в політику і виборчу кампанію.

Ще одне питання, яке, на думку експерта, варто порушити в українській політиці — теми, що не підлягають обговоренню.

— Інформаційний простір у нас перенасичений неврастенію і медіа стали заручниками цього. Навіть на рівні інтелектуалів немає згоди навколо основних ідей. У нас має бути табу на перегляд європейського шляху розвитку, вступу до НАТО, мови та територіальної цілісності. Ми маємо увійти у виборчу кампанію з великою кількістю табу або вона (кампанія, — ред.) просто підірве нас зсередини, — підсумував Цибулько.

Раніше QHA повідомляло, що боротьба з тероризмом в Україні тримається на патріотизмі військових.

QHA