СІМФЕРОПОЛЬ / АК'СМЕДЖИТ (QHA) -

Микола Полозов в зв'язку з тиском при здійсненні його діяльності щодо захисту кримських татар у Криму звернувся з відкритим листом до однієї з найстаріших адвокатських спільнот Росії. Повний текст звернення адвокат опублікував на своїй сторінці у Facebook:

Шановні колеги!

Професійна діяльність адвокатів покликана забезпечувати гарантоване Конституцією України право на надання кваліфікованої юридичної допомоги особам з метою захисту їхніх прав, свобод та інтересів, а також забезпечення доступу до правосуддя.

Для забезпечення ефективної діяльності адвоката у кримінальному процесі держава гарантує його незалежність і недоторканність, захищає діяльність адвоката від недоречного втручання з боку державних органів і посадових осіб. Дані гарантії містяться у Федеральному законі «Про адвокатську діяльність і адвокатуру в Російській Федерації», нормах Кримінально-процесуального кодексу Російської Федерації.

Однак дані гарантії не завжди здійснюються на практиці. На жаль, так трапляється, що органи попереднього слідства, дізнання, прокурори, а часто і судді ставлять себе вище закону, самостійно визначають межі законної діяльності адвоката, намагаються дискредитувати саме поняття «адвокатська таємниця», чим, безсумнівно, завдають шкоди не тільки адвокатам, але і правам, свободам і законним інтересам тих осіб, яким адвокати надають юридичну допомогу.

На жаль, в подібній ситуація опинився і я. Здійснюючи свою професійну діяльність у Криму, я зіткнувся з наміром слідства УФСБ Росії по Республіці Крим та м. Севастополю допитати мене як свідка, причому за тими обставинами, які мені стали відомі у зв'язку з наданням юридичної допомоги. Це не тільки пряме порушення закону, а й свідомі дії, спрямовані на негативну зміну мого процесуального статусу в гучній справі, що мають під собою політичну основу.

Разом з тим, з огляду на специфічну несприятливу ситуацію з правами людини в Криму, діяльність органів слідства УФСБ Росії по Республіці Крим та м. Севастополю, спрямована на порушення прав адвокатів та їхніх довірителів, консолідована з іншими органами державної влади Російської Федерації, прокуратурою, судами, що свідчить про навмисний тиск з боку органів державної влади на мене як адвоката у зв'язку зі здійсненням професійної діяльності в цьому регіоні.

Слідчий уже отримав судовий дозвіл на проведення щодо мене слідчих дій. Він ще не набув законної чинності і, безумовно, буде оскаржений. Крім того, мною вже були направлені звернення до Адвокатської палати міста Москви і Федеральної палати адвокатів Російської Федерації. Але немає жодних гарантій, що, отримавши карт-бланш на здійснення незаконних дій, слідство ФСБ та інші посадові особи органів державної влади в Криму не підуть ще далі.

І справа тут не лише в окремому випадку переслідування органами ФСБ адвоката Полозова і у порушених правах його довірителів. Нещодавно стало відомо, що схожа практика виклику адвоката на допит як свідка була виявлена ​​і припинена у Самарській області, а до того подібні інциденти відбувалися в інших регіонах. Очевидно, що це системна проблема, вирішити яку не здатні навіть численні рішення вищих судів.

Вважаю, що адвокатська спільнота повинна максимально жорстко і публічно реагувати на будь-які виклики охоронюваним законом правам адвокатів, особливо у сфері охорони адвокатської таємниці. Зрештою, якщо адвокати не зацікавлені у захисті власних прав, свобод і законних інтересів, а також осіб, які звернулися по отримання юридичної допомоги, навіщо тоді потрібна наша корпорація?

QHA