КИЇВ (QHA) -

На цьому тижні депутати Верховної Ради будуть голосувати за законопроект №6220 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань і підстав закриття кримінального провадження». Представники громадських організацій вважають, що цей проект закону загрожує незалежності Національного антикорупційного бюро.

— Цей закон дозволяє закрити будь-яке розслідування, яке веде НАБУ, якщо його закривають прокуратура або поліція. На практиці це буде виглядати так: ГПУ починає розслідування проти когось, потім закриває його — і детективи антикорупційного бюро більше не можуть вести своє розслідування, вони теж будуть зобов'язані закрити справу, — каже активістка Автомайдану Катерина Бутко.


Ухвалення такого закону, на думку активістів, поставить під загрозу розслідування НАБУ проти Юрія Іванющенка, Романа Насирова, Олександра Онищенка та інших чиновників. Велика частина справ антикорупційного бюро буде зупинена адвокатами підозрюваних протягом декількох тижнів, якщо за тих же обставин свої розслідування закриють інші силові структури.

— Цей закон придумали для того, щоб знищити НАБУ. Він не вирішує ті проблеми, про які йдеться в пояснювальній записці, адже їх просто не існує. Замість цього виникнуть інші складності, зокрема — корупція. Фігуранти різних справ почнуть просто давати хабарі, щоб уникнути кримінальної відповідальності, — стверджує юрист Transparency International Україна Андрій Слюсар.

Представники різних громадських організацій зібралися під стінами Верховної Ради у костюмах катів з символікою парламентських фракцій і встановили на площі шибеницю з написом «Законопроект №6220».


Пояснити активістам свою позицію вийшов один із співавторів закону, народний депутат України Юрій Мірошниченко.

— Кожного дня в Україні відкриваються тисячі кримінальних справ, а до суду доходять лише десятки. Своїм законом ми не перешкоджаємо діяльності НАБУ, ми хочемо захистити бізнес від постійних і неправомірних перевірок різними силовими структурами, — запевнив Мірошниченко.

Але антикорупціонери впевнені: проект закону, підготовлений нібито для захисту бізнесу, у дійсності покриває високих посадовців, замішаних у різних махінаціях.

— Нічого спільного із захистом бізнесу цей закон не має. Вони кажуть, що після прийняття закону припиняться перевірки бізнесу, але це не так. Перевірки все одно будуть, просто депутати хочуть контролювати діяльність антикорупційного бюро, — вважає глава правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

Свою стурбованість законопроектом №6220 вже висловили посли «Великої сімки», адже його норми суперечать міжнародним зобов'язанням України у сфері протидії корупції.


Активісти сподіваються на те, що їх підтримає і президент України Петро Порошенко, наклавши вето на закон, який здатний зруйнувати діяльність антикорупційних органів.

QHA