КИЇВ (QHA) -

Переселенців в Україні знову почали позбавляти соціальних та пенсійних виплат. Про це на прес-конференції розповіли експерти від БФ «Право на захист» та ГО «ДонбасSOS», передає кореспондент QHA.

Як і минулого року, припинення соцвиплат Пенсійний фонд та управління соцзахисту мотивують так званими списками СБУ, в які входять переселенці, що нібито порушили правила перебування на непідконтрольній уряду України території, перебуваючи там більше 60 днів.

— При цьому у нас уряд не створив ефективного механізму обліку перетину лінії розмежування, а наявна система фіксації допускає дуже серйозні помилки. Наприклад, люди, які перетинають лінію розмежування, дуже часто фіксуються як ті, хто перетинає лінію розмежування в непідконтрольний бік, але не фіксуються як ті, які виїздять звідти, розповіла правовий аналітик БФ «Право на захист» Олена Виноградова.

За її словами, управління соцзахисту і Пенсійного фонду з 1 квітня припинили виплати переселенцям, чиї імена зазначені у цих списках. Хоча точної кількості осіб, включених до списків, немає, але за деякими даними правозахисників, в них може перебувати близько 200 тисяч чоловік.

— При цьому Пенсійний фонд з 1 квітня призупинив соціальні виплати всім, хто потрапив у ці списки. Управління соціального захисту почали перевірки місця проживання ВПО, і тим людям, які на момент перевірки не перебували вдома, а були, наприклад, на роботі, соцвиплати також припинені, повідомила Виноградова.

Для того, щоб відновити фінансову допомогу від держави, переселенець змушений заново пройти всю процедуру оформлення соціальних виплат або пенсії і не менше місяця чекати рішення від управління соцзахисту.

У зв'язку зі сформованою ситуацією до правозахисних фондів з початку місяця звернулася велика кількість ВПО. У фонді «Право на захист» вже склали близько 20 позовів щодо відновлення переселенцям виплат, проте суд їх розглядає зазвичай близько трьох місяців, під час яких люди змушені залишатися без фінансової допомоги.

— Ці заяви спрямовані на те, щоб дії Пенсійного фонду були визнані протиправними, а саме бездіяльність щодо припинення соцвиплат та їхнього відновлення. При цьому останнім часом результати таких судів є позитивними, суди як першої, так і другої інстанції зобов'язують фонд відновити виплату пенсій,  наголосила юрист БФ «Право на захист» Ірина Алексєєва.

Правозахисники вимагають затвердити механізм виплати пенсії громадянам, які проживають на непідконтрольній території, скасувати практику «списків СБУ» та дискримінаційну постанову №365, а також затвердити щодо ВПО механізми контролю за соціальними виплатами, повністю аналогічні тим, які стосуються інших груп населення.

QHA