КИЇВ (QHA) -

Рівно рік тому, 8 червня 2016 року, Кабінет міністрів України затвердив гучну постанову №365, яка передбачає механізм здійснення контролю за соціальними виплатами переселенцям. З першого ж дня вона викликала цілий ряд негативних наслідків для внутрішньо переміщених осіб. Весь цей час правозахисні організації борються за скасування постанови. Ще в серпні 2016 року до суду були подані позови проти Кабміну. Судовий процес триває до сьогодні, найближче і далеко не останнє його засідання призначене на 13 червня. А тим часом ще протягом невизначеного терміну переселенці будуть змушені проходити безліч бюрократичних процедур для повернення своїх законних виплат і терпіти принизливі перевірки місця проживання.

— Від таких дій постраждало півмільйона громадян України, яким були припинені соціальні та пенсійні виплати. Всі вони змушені були проходити процедуру перевірки протягом практично півроку, а у деяких громадян ця процедура зайняла і більше часу. Уряд не виніс уроків з торішнього досвіду, і історія знову повторилася  цього року, за нашими даними, виплати були припинені близько 200 тис. людей,  розповіла на прес-конференції «Рік постанови №365: коли закінчаться знущання з переселенців» правовий аналітик БФ «Право на захист» Олена Виноградова, передає кореспондент QHA.

У спробі захистити свої права переселенці почали все частіше звертатися до суду, який, у свою чергу, стає на бік закону і Конституції. Станом на травень 2017 року прийнято вже більше 60 судових рішень на користь ВПО і проти дискримінаційного постанови №365.

— Що стосується відновлення пенсій, зараз у юристів БФ «Право на захист» перебувають 82 справи, серед яких 36 на стадії підготовки, а 22 це вже призначені судові засідання. Крім того, по десяти справах нам вдалося добитися відновлення пенсій ще на досудовій стадії, по п'яти на стадії представницького розгляду, ділиться успіхами координатор з питань надання правової допомоги БФ «Право на захист» Юлія Трало.

Експерти впевнені: однією з основних причин затвердження такої постанови стала відсутність механізму і розуміння, яким чином громадяни України, які проживають на непідконтрольних територіях, могли б отримувати свої виплати. При цьому технічно організувати виплати нескладно, а схожий механізм уже існує, але на даному етапі він змушує людей реєструватися як ВПО.

Механізм має бути заснований на тому, що ми виплачує соцвиплати і верифікуємо людей тільки на підконтрольній території, тим самим спонукаючи їх виїздити на підконтрольну територію України і ставати на облік в управліннях соцзахисту. Пенсію вони повинні отримувати на картку, і тим самим вони витрачатимуть гроші тут же на товари українського виробництва, каже координатор з адвокації ГО «Донбас SOS» Ольга Гвоздєва.

А для того, щоб пройти ідентифікацію, ВПО досить буде просто періодично перетинати лінію розмежування, якщо у них буде потреба на деякий час повернутися назад. Що стосується немобільних пенсіонерів, вони можуть оформити довіреність або ж отримувати свою пенсію через міжнародні організації, які працюють на непідконтрольній території і готові співпрацювати з українським урядом.

Правозахисники вчергове закликали Кабмін нарешті затвердити чіткі і прозорі механізми соціального та пенсійного забезпечення переселенців і скасувати постанову №365.

Олександра Шекера

ФОТО: інтернет

QHA