КИЇВ (QHA) -

Громадянська організація «Кримська діаспора» підвела підсумки проекту підтримки малого і середнього бізнесу та самозайнятості переселенців «Новий відлік-2» і розповіла про результати діяльності нових підприємців. Так, у минулому році тільки в Києві переможцями «Нового відліку» стали 17 переселенців, троє з яких приїхали з Криму. Цього року гранти в розмірі від 20 до 70 тисяч гривень отримали 19 ВПО, в основному представники Луганська і Донецька, а також одна кримчанка.

— Коли ми зробили розсилку із запрошенням до участі в конкурсі, заявки подали 622 особи. Для мене це було дивно, тому що при сьогоднішніх обставинах люди готові вчитися. Завдяки цим заявками ми відразу набрали сто осіб. А коли люди вже почали вчитися, проходячи десять тренінгів і займаючись у лабораторіях бізнесу, ми побачили, що охочих не стає менше, і набрали ще сто осіб, — розповіла менеджер навчальних програм Ірина Сірик.

Крім переселенців, вперше у проекті також могли взяти участь і українські військовослужбовці, які воювали у зоні АТО.

— Ми розширили кількість і склад одержувачів фінансової підтримки. Ми були досить гнучкими, відгукнулися на ту потребу, яка є сьогодні в українському суспільстві, і почали підтримувати не тільки переселенців, а й ветеранів АТО, які сьогодні не менше потребують і в психологічній реабілітації, і в адаптації після конфлікту, і в підтримці своїх підприємницьких ініціатив, — зазначив лідер ГО «Кримська діаспора» Анатолій Засоба.

Всього у рамках проекту вдалося провести дванадцять консультацій на різні теми, починаючи від написання бізнес-плану і закінчуючи вивченням податкової та юридичної системи, і організувати 81 тренінг. Завдяки цьому учасники проекту подали для отримання гранту 75 бізнес-планів, з яких були обрані 19 переможців.

Серед тих, чия справа отримала фінансову підтримку, — дизайнери, кухарі, фотохудожники, вихователі та інші фахівці.

Одна із щасливиць, переселенка з Луганська Наталя Панімаскіна, яка займається пошиттям преміум-одягу, змогла зняти приміщення, привезти обладнання і почати співпрацю з іншими торговими марками.

— Ми шиємо преміум-сукні для фотосесій, артистів. Я дуже вдячна, що маю можливість, незважаючи на важкі умови, в яких ми опинилися, і далі спілкуватися з однодумцями, вчитися і перемагати, — поділилася радістю Панімаскіна.

Ще одна переможниця — кримчанка Лариса Островська. Вона займається майже унікальною в Україні справою — шиє одяг для мусульман.

— Завдяки допомозі «Кримської діаспори» і фонду «Відродження» ми змогли купити нове обладнання і з його допомогою розширити свій асортимент, збільшити виробництво, також у нас з'явилися нові робочі місця, ну і, звичайно, багато перспектив на майбутнє, — говорить Островська.

Загальний бюджет бізнес-проекту для переселенців складе 800 тисяч гривень, які надасть фонд «Відродження».

— Люди, які опинилися в складному становищі, не сидять склавши руки і не чекають, що хтось прийде і допоможе. Вони самі влаштовують власне життя. У наших планах — у наступному році продовжити навчальну частину проекту «Новий відлік», — заявив директор програмної ініціативи «Громадянські ініціативи нової України» фонду «Відродження» Станіслав Лячинський.

QHA